Putinova páka na teroristy? Až doživotní trest za verbování | E15.cz

Putinova páka na teroristy? Až doživotní trest za verbování

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon zpřísňující trestní odpovědnost za verbování do řad teroristů a za jiné trestné činy spojené s terorismem. Normativní akt, který umožňuje odsouzení až k doživotnímu vězení, byl dnes zveřejněn v úředním věstníku.

Zákonem se zvyšuje odpovědnost za financování terorismu, jakož i za získávání, verbování nebo jiného zapojení lidí do spáchání některého z trestných činů uvedených v trestním kodexu v souvislosti s terorismem.

Dosud těmto pachatelům hrozilo v Rusku nejvýše desetileté vězení. Nyní je čeká trest osmi až 20 let odnětí svobody s pokutou 300 tisíc až 700 tisíc rublů (110 až 258 tisíc korun), nebo doživotí.

Zákon rovněž nově zavádí do ruského trestního kodexu pojem "propaganda terorismu". Za tento trestný čin může být pachateli uložena pokuta od 300 tisíc do jednoho milionu rublů, nebo trest odnětí svobody na pět až sedm let.

"Jedním z cílů přijatých změn je zformovat negativní postoj společnosti k jakýmkoli aktivitám spojeným s přípravou teroristických činů, která není o nic méně nebezpečná než samotný teroristický čin," řekl podle agentury TASS předseda výboru pro ústavní legislativu Rady federace, horní komory parlamentu, Andrej Klišas.

Nezbytnost provedení změn v zákoně podle něj vyplývá z "velké společenské nebezpečnosti veřejného ospravedlňování teroristické činnosti, pokusů překroutit nebo snižovat míru nebezpečnosti podstaty trestných činů a skutečných cílů terorismu, ať se projevuje v jakékoli podobě".

Putin se mohl zapsat zlatým písmem do ruské historie, říká Michael Romancov

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud