Putinovo majetkové přiznání: staré volhy a přívěs po otci

Vladimir Putin

Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz

Ruský premiér a nastupující prezident Vladimir Putin si loni v příjmech oproti roku 2010 pohoršil skoro o 1,5 milionu rublů. Přesto svým výdělkem ve výši zhruba 3,7 milionu rublů (2,3 milionu korun) předstihl dosluhujícího prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten si v roce 2011 přišel skoro na 3,4 milionu, podobně jako předchozí rok. Alespoň to vládní tandem tvrdí v oficiálním majetkovém přiznání.

Podle těchto údajů obě rodiny žijí poměrně skromně. Putin přiznal vlastnictví pozemku o rozloze 1500 metrů čtverečních, bytu, garáže a tří aut – dvou veteránů značky Volha a terénní Lady Nivy. K jeho majetku patří ještě starý přívěs Skif, zděděný po otci.

Medveděvovi vlastní v Moskvě byt o rozloze necelých 400 metrů čtverečních. V nájmu pak mají parcelu velkou zhruba pět tisíc metrů čtverečních. Prezidentovi patří rovněž dvě ruská auta z let 1948 a 1962. Jeho žena používá 13 let starý Volkswagen.

Pro srovnání – hrubý příjem amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho ženy Michelle v roce 2010 činil 1,7 milionu dolarů (32 milionů korun), více než 450 tisíc odvedli manželé na daních.

Vladimir Putin se svou Ladou Niva Vladimir Putin se svou Ladou Niva Vladimir Putin a jeho Lada Niva

Jak Medveděv tak Putin jsou úplní „žebráci“ proti vicepremiérovi Alexandru Chloponinovi. Prezidentský vyslanec na Kavkaze přiznal příjem ve výši 484 milionů rublů. Vlastní dvacítku pozemků, jeden z nich v Itálii.

O původu výdělků přiznání neříkají nic. Tradici zavedl Medveděv v rámci boje proti korupci, Putin by ji nyní rád rozšířil. „Jsem nakloněn tomu, aby nejen státní činitelé, ale také šéfové velkých státních podniků, univerzitní rektoři, ředitelé velkých veřejných zdravotnických zařízení a možná i další personál státního aparátu každý rok zveřejňoval své příjmy,“ prohlásil ve středu.