Rada bezpečnosti OSN: Podpořte Irák. Islámský stát jsou teroristé | E15.cz

Rada bezpečnosti OSN: Podpořte Irák. Islámský stát jsou teroristé

Rada bezpečnosti OSN: Podpořte Irák. Islámský stát jsou teroristé
Rada Bezpečnosti OSN
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Rada bezpečnosti OSN v sobotu odsoudila blízkovýchodní organizaci Islámský stát (IS) jako teroristickou skupinu. Zároveň vyzvala mezinárodní společenství, aby rozšířilo podporu irácké vládě, která bojuje s islamistickými ozbrojenci a jejich příznivci. Informovala o tom agentura AP.

Souhlasilo všech 15 členů Rady

V prohlášení navrženém Spojenými státy a schváleném všemi 15 členy rady se vyjadřuje „hluboké rozhořčení“ nad zabíjením, únosy, znásilňováním a mučením Iráčanů a občanů z jiných zemí příslušníky IS. Zasedání předsedal americký ministr zahraničí John Kerry.

Rada v této souvislosti poznamenala, že některé z těchto činů mohou představovat válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Podle ní je činnost IS, který ovládá velká území v Sýrii a v Iráku, vážnou hrozbou pro celý region. Zároveň zdůraznila potřebu, aby všechno irácké obyvatelstvo mohlo mluvit do politiky země.

Aliance proti IS nemusí být čistě vojenská

Kerry, jehož země organizuje koalici několika desítek zemí proti IS, podotkl, že aliance potřebná pro boj proti islamistům nemusí být jen vojenská. „Musí být komplexní a musí zahrnovat úzkou spolupráci v různých směrech. Jde o to odstranit celou síť, zničit a diskreditovat militantní kult, který se maskuje jako náboženské hnutí,“ řekl šéf americké diplomacie.

Podle Kerryho je zapojení do takovéhoto úsilí možné pro kteroukoli zemi, včetně Íránu. Ten ale na nynější aktivitu USA namířenou proti IS pohlíží s krajní nedůvěrou.

Americký Senát také schválil návrh zákona umožňujícího vyplacení odměny až deseti milionů dolarů (215 milionů korun) výměnou za informace vedoucí k dopadení vrahů dvou amerických novinářů, jejichž stětí zveřejnili radikálové z IS na internetu. Návrh ještě musí přijmout také Sněmovna reprezentantů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!