Rakouské prezidentské volby zatím vede Hofer, jasno bude ale až v pondělí | E15.cz

Rakouské prezidentské volby zatím vede Hofer, jasno bude ale až v pondělí

Alexander Van der Bellen  a Norbert Hofer
Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Největší naději získat úřad rakouského prezidenta má podle předběžných výsledků Norbert Hofer kandidující za pravicovou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). Podle portálu ministerstva vnitra dnes získal 51,9 procenta hlasů, zatímco jeho rival ze strany Zelených Alexander Van der Bellen obdržel 48,1 procenta hlasů. Rozhodnuto ale není, neboť ve výsledku nejsou započteny korespondenční hlasy. Konečné výsledky tak budou známy až v pondělí, což již v rozhovoru se stanicí ORF Hofer uznal.

„Budeme si muset počkat do zítřka,“ řekl Hofer, který se během volební kampaně vymezil proti přistěhovalectví, migrantům i Evropské unii.

Hofer podle ministerstva vnitra zvítězil s výjimkou Vorarlberska a Vídně ve všech spolkových zemích. S předběžnými výsledky ale mohou výrazně zamíchat korespondenční hlasovací lístky, kterých bylo vydáno takřka 900 tisíc, což je rekordní množství. Odhaduje se, že korespondenčně nakonec hlasovalo okolo 700 tisíc voličů. Takto odevzdané hlasy budou sečteny v pondělí.

Institut SORA ve svých odhadech pro stanici ORF oběma kandidátům dříve přisoudil 50 procent. Společnost ARGE zatím upřednostnila Hofera se ziskem 50,2 procenta hlasů, zároveň ale upozornila, že bez započtení korespondenčního hlasování k dnešním výsledkům zřejmě nebude možné vítěze vyhlásit. K volebním urnám dnes podle odhadů ARGE přišlo 72 procent voličů, což je o 3,5 procentního bodu více než před měsícem v prvním kole, kdy hlasovalo 68,5 procenta voličů.

Favorizován byl Hofer

Před druhým kolem se očekávalo podle průzkumů spíše Hoferovo vítězství. Pokud vyhraje Hofer, bude to mít pro rakouskou politickou scénu zřejmě dalekosáhlé následky. Zástupce Svobodných, který se vymezil proti uprchlíkům a migraci i proti hlubší integraci Evropské unie, totiž předem avizoval, že by jako prezident neváhal rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. V nich by měla největší šance právě jeho FPÖ. Řádné volby jsou plánovány na rok 2018. V těch posledních před třemi lety zvítězili sociální demokraté, druzí byli lidovci a třetí FPÖ.

Pokud Hofer skutečně zvítězí, bude to pro Svobodné dosud největší volební úspěch, neboť tato radikální strana dosud neměla žádného prezidenta. V čele alpské republiky také vůbec poprvé od konce druhé světové války stane pravicový populista. Generální sekretář FPÖ Herbert Kickl podle APA nepochybuje, že vítězem je skutečně jejich kandidát.

„Jsem přesvědčen, že na konci, až budou sečten poslední hlas, bude jméno spolkového prezidenta znít Norbert Hofer,“ řekl Kickl. Generální sekretář již poděkoval všem voličům a dnešek označil za den radosti a vděčnosti, neboť se lidé nenechali přemluvit Bruselem a politickými stranami, které v posledních týdnech vedly protihoferovskou kampaň.

Dobrá nálada panuje i ve volebním štábu Zelených, který výsledky odhadů přivítal s radostí a potleskem, že Van der Bellen se dokázal na svého soka výrazně dotáhnout, ačkoli průzkumy Hofera mírně favorizovaly. Zelení tak nadále neztrácejí naději a vyčkávají na oficiální výsledky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.