Rakousko je bez prezidenta, Fischerovi vypršel mandát | E15.cz

Rakousko je bez prezidenta, Fischerovi vypršel mandát

Heinz Fischer
Heinz Fischer
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po dvanácti letech skončil dnes Heinz Fischer v úřadu rakouského prezidenta. Funkce hlavy státu dočasně převzalo tříčlenné předsednictvo parlamentu. Fischerova nástupce Rakušané zvolí zřejmě až 2. října. Květnové druhé kolo hlasování, v němž těsně zvítězil Alexander Van der Bellen, nedávno zrušil kvůli formálním pochybením ústavní soud.

Se svou funkci se 77letý sociální demokrat Fischer dnes rozloučil na společném zasedání obou komor rakouského parlamentu - Národní a Spolkové rady. V proslovu varoval mimo jiné před „jednoduchými odpověďmi“ na složitou migrační krizi. „Naše uprchlická politika se musí nést ve znamení rozumu i humanity,“ uvedl. „Jen jedno z toho by bylo příliš málo,“ dodal.

S odkazem na nedávné britské referendum o členství v Evropské unii, v němž se voliči rozhodl pro odchod z bloku, Fischer uvedl, že podle něj je EU sice potřeba neustále zlepšovat, „pro Evropu je ale nenahraditelná“. Fischer byl od roku 1970 poslancem parlamentu, v letech 1990 až 2002 byl jejím předsedou a poté dva roky místopředsedou. Od roku 2004 zastával dvě volební období funkci prezidenta. Na svou poslední státní návštěvu vyrazil Fischer v dubnu do Česka. Na zámku v Lánech se setkal s prezidentem Milošem Zemanem.

Kdo bude nástupcem?

Kvůli nedávnému rozhodnutí ústavního soudu zrušit druhé kolo květnových prezidentských voleb kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů nezná Fischer svého nástupce. Povinnosti spojené s úřadem hlavy státu po něm převzalo tříčlenné předsednictvo Národní rady, které se skládá z Doris Buresové ze sociální demokracie (SPÖ), Karlheinze Kopfa z lidové strany (ÖVP) a Norberta Hofera ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Poslední jmenovaný je přitom jedním z uchazečů o prezidentskou funkci. V opakovaném druhém kole, které se bude konat pravděpodobně 2. října, se mu postaví nezávislý kandidát s podporou strany Zelených Alexander Van der Bellen. Právě Van der Bellen v květnu Hofera porazil o pouhých 30.863 hlasů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video