Rakousku hrozí další volební blamáž. Obálky pro hlasování se rozlepují | e15.cz

Rakousku hrozí další volební blamáž. Obálky pro hlasování se rozlepují

Shromáždění příznivců rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera
Shromáždění příznivců rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nekvalitní obálky se objevily v uplynulých dnech v několika spolkových zemích, naposledy v Salcbursku. Úřady ve městě Zell am See dnes oznámily, že vydaly přinejmenším tři kusy vadných obálek. Jednu z nich volič už vrátil, další dvě, které putovaly k Rakušanům žijícím dlouhodobě v zahraničí, jsou prý již také na cestě zpět. Kolik celkem úřad vadných obálek vydal, jasné není.

Problémy způsobuje nekvalitní lepicí proužek na obálkách určených ke korespondenční volbě. Pokud se přitom po odeslání obálka s hlasovacím lístkem rozlepí, musí volební komise hlas prohlásit za neplatný, protože existuje možnost, že s lístkem po příslušném voliči manipuloval ještě někdo jiný.

Rakouské ministerstvo vnitra nové případy nekvalitních obálek potvrdilo. Do pátku chce od tiskárny, která zakázku na volební lístky a obálky zpracovávala, slyšet vysvětlení. Problém by se mohl týkat až 1,5 milionu volebních obálek určených pro korespondenční volbu, které jednotlivé rakouské obce již obdržely.

Několik odborníků oslovených agenturou APA se kvůli vadám volebních obálek už vyslovilo pro odsunutí opakovaných voleb plánovaných na 2. října. Jsou mezi nimi i uznávaní ústavní právníci Heinz Mayer a Theo Öhlinger. Podle Mayera se Rakousko „řítí vstříc obrovskému problému a to znamená enormní riziko opětovného napadení platnosti voleb“. Jejich kolega Bernd-Christian Funk ale tvrdí, že odsunutí voleb není právně možné, a stejného názoru je i ministerstvo vnitra. Posunutí voleb je podle rakouského volebního zákona možné jen v případě úmrtí jednoho z kandidátů a to pouze v případě prvního kola.

Právě nesrovnalosti při sčítání korespondenčních hlasů přitom vedly k tomu, že Svobodná strana Rakouska (FPÖ) napadla květnové druhé kolo voleb, v němž jejího kandidáta Norberta Hofera porazil nezávislý kandidát podporovaný stranou Zelených Alexander Van der Bellen o 30 863 hlasů. Soud následně hlasování skutečně zrušil.

Korespondenční hlasy, u nichž se nyní vyskytly problémy, přitom při zrušené volbě rozhodly těsný souboj ve prospěch Van der Bellena. Podle rakouských analytiků totiž této formy hlasování využila řada Rakušanů žijících v zahraničí, kteří jsou spíše naklonění otevřené politice expředsedy Zelených Van der Bellena.

Van der Bellenův mluvčí vyzval voliče, aby se problémů s korespondenčním hlasováním nezalekli. „Očekáváme od příslušných orgánů, že udělají vše pro to, aby tato volba proběhla korektně,“ uvedl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video