Rasista i kritik Ruska. Kdo všechno se může stát Trumpovým ministrem? | E15.cz

Rasista i kritik Ruska. Kdo všechno se může stát Trumpovým ministrem?

Karolína Flaszová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump intenzivně vybírá lidi do svého týmu. O víkendu se sešel s neúspěšným republikánským kandidátem na prezidenta Mittem Romneym a vzbudil tím spekulace, že by se jeho kritik z kampaně mohl stát ministrem zahraničí.

 

Už v pátek si realitní magnát vybral za svého ministra spravedlnosti silně konzervativního senátora z Alabamy Jeffa Sessionse. Poradcem pro otázky národní bezpečnosti má být penzionovaný generál Michael Flynn a ředitelem CIA kongresman Mike Pompeo. Kritiku vyvolal hlavně výběr Sessionse, který má pověst rasisty.

"V osmdesátkách byl považovaný za příliš rasistického, aby se mohl stát soudcem, a teď bude Trumpovým ministrem spravedlnosti," podotkla republikánská publicistka Ana Navarrová. List The Washington Post zmínil, že Sessions v minulosti například žertoval o Ku-klux-klanu. Údajně mu přišli fajn, dokud nezjistil, že kouří marihuanu. Senátor je také velkým odpůrcem imigrace.

Evropany však patrně nejvíce zajímá, kdo se ujme postů šéfa diplomacie a ministra obrany. Trump překvapil schůzkou s Romneym, který rozhodně nepatří do tábora jeho věrných. Oba si setkání chválili a uchazeč o prezidentský post z roku 2012 zmínil, že spolu vedli dalekosáhlou konverzaci o světové politice.

Romney se v minulosti vyjadřoval kritičtěji k Moskvě než nastupující prezident. Uvedl kupříkladu, že Rusko je geopolitický nepřítel číslo jedna. S Trumpem se však určitě shodne v názorech na Írán, jadernou dohodu s ním označil za pohromu.

Podle komentátorů schůzka naznačuje snahu o sbližování Trumpa s republikány, kteří k němu jsou rezervovaní. Zdaleka však neznamená, že se Romney stane ministrem. Ve hře je tak stále několik jmen, například někdejší newyorský starosta Rudy Giuliani nebo bývalý americký velvyslanec při OSN John Bolton. S Giulianim měl Trump naplánované setkání na neděli.

Vše o nově zvoleném americkém prezidentovi

Budoucí prezident také nechtěl po sobotní schůzce s Jamesem Mattisem prozradit, zda bude vysloužilý generál námořní pěchoty jmenován ministrem obrany. Uvedl pouze, že je to skvělý chlap.

Šestašedesátiletý muž s přezdívkou "Vzteklý pes Mattis" má zkušenosti z Afghánistánu a Iráku a je autorem několika barvitých výroků typu: "buď zdvořilý, buď profesionál, ale měj v plánu zabít každého, koho potkáš". Ať už se stane šéfem Pentagonu kdokoli, očekává se, že Trumpova administrativa zaujme tvrdý postoj vůči Islámskému státu.

Autor: Karolína Flaszová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video