Řecké volby podle Klause řešení krize v eurozóně neovlivní

Václav Klaus

Václav Klaus Zdroj: profimedia.cz

Výsledek řeckých voleb neovlivní řešení současné krize v eurozóně, řekl dnes Radiožurnálu prezident Václav Klaus. I když podle něj zvítězí "takzvaně proevropští Řekové", Řecku nesplatitelný dluh zůstane i nadále a jen se současná situace bude prodlužovat, míní Klaus.

„Naopak Řecko by potřebovalo jasné řešení a já vždycky říkám, že Řekové nezpůsobili tuto krizi, Řekové jsou obětí té eurozóny,“ uvedla hlava českého státu. Představa, že východiskem je vítězství proevropských stran, je podle něj naprostý omyl.

Co by jasným řešením mělo být, zda například návrat k drachmě, Klaus neuvedl. Český prezident je známý euroskeptik a současnou EU dlouhodobě kritizuje.

V Řecku, jehož veřejný sektor se topí v dluzích, začaly dnes další předčasné parlamentní volby, na jejichž výsledek čeká celá Evropa. S volbami se spojuje osud společné měny euro.

Řekové jdou v krátké době k druhým předčasným parlamentním volbám poté, co ty předchozí, které se konaly 6. května, neumožnily sestavení vlády s většinovou podporou poslanců.

Poslední oficiální průzkumy veřejného mínění před dvěma týdny vesměs naznačovaly velmi těsné vítězství proevropských konzervativců nad Koalicí radikální levice (SYRIZA), která odmítá pokračovat v rozpočtových škrtech. Unie Řecku slíbila pomoc výměnou za reformy a šetření.