Řecko popřelo přípravy na bankrot nebo na předčasné volby | E15.cz

Řecko popřelo přípravy na bankrot nebo na předčasné volby

Lídr řecké strany Syriza Alexis Tsipras
Lídr řecké strany Syriza Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecká vláda popřela, že se připravuje na vyhlášení platební neschopnosti, případně na uspořádání předčasných parlamentních voleb, pokud se jí nepodaří do konce dubna dohodnout s věřiteli o získání další mezinárodní finanční pomoci. O případném řeckém bankrotu napsal ekonomický list Financial Times, o možných volbách pak nejčtenější německý list Bild.

„Došli jsme na konec cesty. Pokud Evropané neuvolní peníze ze záchranného balíku, není zde jiná alternativa (než platební neschopnost),“ citoval FT zdroj z řecké vlády. Pokud nebude dokončena dohoda, Řecko údajně zastaví v květnu a červnu platbu splátek Mezinárodnímu měnovému fondu, kterému by měla poslat 2,5 miliardy eur. Kabinet však zprávu popřel. „Řecko se nepřipravuje na platební neschopnost a to samé platí i pro jeho věřitele. Jednání pokračují směrem k vzájemně výhodnému řešení,“ uvádí se v prohlášení úřadu premiéra Alexise Tsiprase.

Bild se také odvolává na prohlášení nejmenovaného řeckého ministra, který údajně řekl: „Nemáme co ztratit. V případě, že Evropská unie bude stále zastávat tvrdý postoj, musíme ukázat, že jsme stabilní. Máme řecký lid na naší straně“.

Syriza má šanci na jednobarevnou vládu

Německý list zároveň upozorňuje na ​​výsledky nedávných průzkumů veřejného mínění v Řecku, které dávají vládní levicové formaci Syriza naději na drtivé vítězství, jež by jí umožnilo sestavit jednobarevnou vládu. Nyní vládne v koalici s nacionalistickými Nezávislými Řeky.

„Nové volby budou skutečným referendem o euru. Bude-li znovu zvolena Syriza, bude to znamenat 'Grexit' (řecký odchod z eurozóny),“ reagoval německý europoslanec Alexander Graf Lambsdorff, který v Evropském parlamentu zastupuje německé svobodné demokraty.

Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis vyjádřil podle agentury Reuters názor, že Řecko nevypracovává a nezavádí strukturální reformy požadované jeho evropskými partnery dostatečně rychle. Zopakoval, že už zbývá jen málo času do chvíle, kdy Atény zůstanou zcela bez finančních prostředků.

Insolvence Řecka

Insolvence Řecka by znamenala nebývalý šok v 16leté historii měnové unie a přišla by jen pět let poté, co Řecko obdrželo první ze dvou záchranných balíků od Evropské unie a MMF. V krátkodobém horizontu by platební neschopnost určitě donutila Evropskou centrální banku pozastavit nouzové financování pro řecké banky. To by vedlo k uzavření bank v zemi, kontrole kapitálu a širší ekonomické nestabilitě. Nutně by to však nemuselo znamenat odchod Řecka z eurozóny, i když by pro vládu premiéra Tsiprase bylo mnohem těžší zemi v eurozóně udržet. Zachování členství bylo jedním z předvolebních slibů vítězné vládní strany.

Varování před platební neschopností však může být jen vyjednávací taktikou a snahou vlády dosáhnout na peníze za co nejjednodušších podmínek. I tak však odráží realitu rychle se vyprazdňující státní pokladny. Vyhlídka platební neschopnosti je však také důvodem toho, proč další evropské vlády, rozčilené neprofesionální taktikou vyjednávání a konfrontační rétorikou řecké vlády, začaly vypracovávat plány pro mimořádné situace.

Evropští partneři dali Řecku podle nedělního vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) čas do 20. dubna, aby předložilo revidovaný plán reforem. Pokud by ho euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny, schválili na svém zasedání 24. dubna, uvolnili by partneři pro Řecko zbývající zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 100 miliard korun) z mezinárodního záchranného programu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video