Řecko spočítalo reparace. Němci prý dluží 279 miliard eur | e15.cz

Řecko spočítalo reparace. Němci prý dluží 279 miliard eur

Athény, Řecko
Athény, Řecko
• 
ZDROJ: (CC BY-SA 2.0: Titanas via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo dluží Řecku v reparacích za nacistickou okupaci z druhé světové války téměř 279 miliard eur (7,6 bilionu korun). Před parlamentní komisí sestavenou nynější řeckou vládou premiéra Alexise Tsiprase, která se má německými reparacemi zabývat, to uvedl náměstek řeckého ministra financí Dimitris Mardas.

Emotivní kampaň požadující válečná odškodnění je v Řecku vedena již několik desetiletí jak vládami, tak i občany. Atény ale doposud nebyly s to vyčíslit celkové nároky.

Tsipras obviňuje Německo za utrpení, kterému musí Řekové čelit v návaznosti na jednání mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli ohledně splácení úvěrů.

Parlamentní výbor vzniklý před několika dny se zabývá také otázkou splacení takzvané okupační půjčky, kterou bezúročně získalo nacistické Německo od řecké centrální banky. Podle Mardase její nynější hodnota je 10,3 miliardy eur (282,7 miliardy korun).

Německo veškeré snahy o odškodnění odmítá s tím, že své závazky v minulosti již splnilo. Například v roce 1960 zaplatilo Aténám 115 milionů německých marek (nyní 60 milionů eur). Požadavek Atén je podle německé vlády jen snahou odpoutat pozornost od vážných finančních problémů, kterým země čelí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery