Řecko věří ve výměnu řeckých obligací v hodnotě 27 miliard eur | E15.cz

Řecko věří ve výměnu řeckých obligací v hodnotě 27 miliard eur

řecký ministr financí Euclid Tsakalotos
řecký ministr financí Euclid Tsakalotos
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos vyjádřil přesvědčení, že mezinárodní věřitelé přijmou mnohé z řeckých požadavků na zmírnění podmínek splácení řeckého dluhu. Podle agentury AFP mu záleží zejména na výměně řeckých obligací v hodnotě 27 miliard eur mezi Evropskou centrální bankou (ECB) a Evropským stabilizačním mechanismem (ESM). To by podle něho zjednodušilo Řecku situaci a usnadnilo by mu splácení dluhů.

Jde ještě o plán Tsakalotosova předchůdce Janise Varufakise, který navrhoval, aby ESM převzal od ECB tyto dluhopisy v rámci takzvaného swapového obchodu. Pro Řecko by to představovalo novou úvěrovou dohodu, která by podle Varufakisových představ byla na 30 let při relativně nízkém úroku 1,5 procenta.

Atény by pak byly s to zaplatit dluh za 6,7 miliardy eur, který musí vrátit ECB v průběhu července a srpna. A Řecko by také mohlo konečně těžit z výhod kvantitativního uvolňování, tedy jakéhosi tisknutí nových peněz a nákupů vládních dluhopisů. Kvůli svým dluhovým potížím je Řecko jedinou zemí eurozóny, která z toho neprofituje.

Přečtěte si: Část opozice slíbila Tsiprasovi podporu, pět poslanců Syrizy se vzbouřilo

Celkově Atény v rámci svého nejnovějšího návrhu chtějí od ESM získat 53,5 miliard eur (1,45 bilionu Kč). Řecká vláda kvůli tomu připravila nový plán reforem, jenž se nicméně do značné míry shoduje s nedávno odmítnutými návrhy věřitelů a obsahuje například dalekosáhlé reformy penzijního systému a daní. Řecko čelí hrozbě bankrotu. K 30. červnu nesplatilo 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), čímž se země stala první vyspělou ekonomikou v historii organizace, která včas nesplatila půjčku. Celkově Řecko dluží MMF 20 miliard eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video