Republikáni proti sobě o víkendu brojili před primárkami v New Hampshire

Rick Santorum (vlevo) a Mitt Romney

Rick Santorum (vlevo) a Mitt Romney Zdroj: ctk

Bývalý massachusettský guvernér a jeden z republikánských uchazečů o prezidentské křeslo Mitt Romney má dobrou pozici před zítřejšími primárkami v New Hampshire. Politik, jež minulý týden zvítězil v úvodním kole stranického klání v Iowě, se v první víkendové diskusi vyhnul vážnějším útokům ze strany protivníků. Ve druhé debatě však soupeřili Romneyho přitvrdili a zpochybňovali jeho šance na porážku prezidenta Baracka Obamy.

Průzkumy ukazují, že Romney by mohl zvítězit nejen v New Hampshire, ale také v Jižní Karolíně, kde se bude 21. ledna konat další hlasování. Podle pozorovatelů na to v první debatě přistoupili i ostatní republikánští kandidáti. Většinu času strávili vzájemným napadáním, aby si zajistili roli Romneyho „hlavního vyzyvatele“.

Uvolněný a sebejistý republikánský favorit se naopak po většinu doby zdržoval výpadů vůči svým protivníkům. Také v druhé debatě se spíše než na soupeře soustředil na Obamu. Opět prohlásil, že v jednom státě dokázal vytvořit více pracovních míst, než prezident v celé zemi.

Romney také zdůraznil, že je skalním konzervativcem, který dlouho působil v byznysu. „Náhodou věřím tomu, že pokud chceme nahradit dlouhodobého politika jako je Barack Obama, měli bychom vybrat někoho, kdo není dlouholetý politik, kdo nestrávil celou kariéru ve Washingtonu,“ podotkl.

Někdejší šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich ale poznamenal, že Romney to bude mít se zvolením těžké. „Je obrovský rozdíl mezi konzervativcem Reaganem a někým, kdo vzešel z massachusettské kultury a má jen nevýraznou reputaci,“ řekl. Gingrich také označil Romneyho hospodářský program za „tak nedůrazný, že připomíná ten Obamův“.