Restart vztahů s Íránem? Obama nevylučuje ambasádu v Teheránu | E15.cz

Restart vztahů s Íránem? Obama nevylučuje ambasádu v Teheránu

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama nevyloučil, že Spojené státy časem otevřou své velvyslanectví také v Íránu. Šéf Bílého domu ale v rozhovoru s rozhlasovou stanicí NPR zdůraznil, že obnovování diplomatických styků s touto významnou zemí musí být postupné.

Na otázku, zda si dokáže představit otevření americké ambasády v Teheránu během svých dvou zbývajících let ve funkci, Obama podle agentury odpověděl: „Nikdy neříkám nikdy, ale domnívám se, že tyto věci by se měly dělat postupně.“

Obama zdůraznil, že Írán je jiný případ než komunistická Kuba, s níž nyní USA chtějí normalizovat své vztahy. Obama před Vánoci mimo jiné oznámil, že USA v Havaně opět otevřou svou ambasádu.

Kuba je malá a pro USA nepředstavuje vážnou hrozbu, zatímco Írán je velký, podporoval terorismus a usiloval o jaderné kapacity, vysvětlil rozdíly Obama.

Obama věří v dohodu o jaderném programu

Americký prezident vyjádři naději, že mocnosti s Íránem dospějí k jaderné dohodě, která by Teheránu umožnila návrat do světového společenství a ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

Velmoci (USA, Rusko, Francie, Británie, Čína a Německo) s Íránem bez úspěchu 12 let vyjednávají kvůli podezření, že Íránci v rámci svého jaderného programu vyvíjejí atomovou bombu. Loni se podařilo pokročit: Írán za menší ústupky získal uvolnění části sankcí. Zatím však nebyla dojednána konečná dohoda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.