Řím zastaví stavbu předražené linky metra, projekt provází korupční skandály | E15.cz

Řím zastaví stavbu předražené linky metra, projekt provází korupční skandály

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Římská městská rada odhlasovala zastavení financování třetí linky metra, jejíž výstavba celé roky zaostává za plánem. Náklady výrazně překročily rozpočet a celý projekt provází série korupčních skandálů, upozornila agentura Reuters.

Protestní Hnutí pěti hvězd, které převzalo kontrolu nad římskou radnicí v červnových obecních volbách, předem varovalo, že nemůže ospravedlnit pumpování veřejných peněz do tohoto železničního spojení. Slíbilo ale, že bude hledat náhradní řešení "odpovídající potřebám hlavního města v dopravě".

"Společnost Roma Metropolitane selhala ve své misi, vytváří obrovské náklady pro daňové poplatníky," prohlásila dnes římská starostka za Hnutí pěti hvězd Virginia Raggiová.

Trasa C římského metra tak skončí u Kolosea, místo aby pokračovala přes centrum až k Vatikánu. Do roku by tak měly být dobudovány jen tři stanice, dalších 14 už nikoli.

Projekt počítal s náklady ve výši 2,23 miliardy eur (60,3 miliardy korun). Ty se ale nakonec vyšplhaly na 2,97 miliardy eur (80,3 miliardy korun).

V souvislosti se stavbou je vyšetřováno již více než deset lidí pro podezření ze zpronevěry 270 milionů eur (7,3 miliardy korun).

Pro místní stavební firmy jde o další ránu ze strany Hnutí pěti hvězd, které již dříve stavbaře rozezlilo tím, že odmítlo podpořit kandidaturu na pořádání olympijských her v roce 2024. Olympiády bývají pro pořadatelská města vysoce nákladné.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.