Obyvatelé Říma nechtějí McDonald´s blízko Vatikánu | E15.cz

Obyvatelé Říma nechtějí McDonald´s blízko Vatikánu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Z masového přílivu turistů do míst, kam každoročně přijiždějí tisíce poutníků z celého světa, mají obavy lidé žijící v římské ulici Borgo Pio. Jeden z kardinálů označil záměr řetězce rychlého občerstvení za perverzní.

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu. Podle nich hrozí, že bude masovou turistikou narušena kulturní a sociální identita římské čtvrti sousedící s Vatikánem. S plánem otevření pobočky amerického řetězce rychlého občerstvení poblíž Vatikánu již vyjádřili podle APA nesouhlas i někteří kardinálové.

Obyvatelé z okolí ulice Borgo Pio a sdružení spotřebitelů Codacons v dopise žádají papeže, aby nedopustil "nekotrolovatelný příliv" turistů do místa, kam přijíždějí každý rok poutníci z celého světa. Kromě narušení kulturní identity místa argumentují mimo jiné dalšími dopravními problémy v oblasti. Skupina se obrátila i na římskou radnici.

Termín otevření je podle deníku La Repubblica zatím nejistý. Římská radnice prý ještě záměru nedala zelenou, protože neobdržela od firmy McDonald´s všechny potřebné doklady.

"Je to přinejmenším kontroverzní a perverzní rozhodnutí," komentoval plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí kardinál Elio Sgreccia v rozhovoru s italským deníkem La Repubblica. Podle něj by se měly respektovat architektonické tradice místa.

Od firmy McDonald´s by měla vatikánská správa nemovitostí za pronájem 538 metrů čtverečních podle italského tisku inkasovat měsíčně 30 tisíc eur (asi 810 tisíckorun). Zástupce vatikánské správy nemovitostí kardinál Domenico Calcagno pronájem prostor hájí s tím, že vše je podle práva a zákona.

Podle agentury APA se chystá u bran Vatikánu otevření další restaurace, která může vzbudit v této oblasti kontroverze. Na třídě Via della Conciliazione, která vede ke Svatopetrskému náměstí, má být podle italského tisku otevřeno Hard Rock Cafe. Prostory pronajme opět správa nemovitostí Vatikánu (APSA) a má jít o budovu, v níž je nyní knihovna salesiánského řádu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video