Romney konečně zveřejnil své daňové přiznání | E15.cz

Romney konečně zveřejnil své daňové přiznání

Mitt Romney
Mitt Romney
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney se po víkendové porážce v primárkach v Jižní Karolíně rozhodl vyložit na stůl údaje o svých příjmech a daních. Nejasnosti kolem financí bývalého guvernéra státu Massachusetts sloužily totiž v debatách jako hlavní střelivo jeho vážnému konkurentovi a vítězi posledního hlasování Newtovi Gingrichovi.

Někdejší předseda Sněmovny reprezentantů upozorňoval na paradox, že jeden z nejbohatších prezidentských kandidátů v historii USA platí nižší daně, než většina Američanů. „Zaplatil jsem všechny daně, které vyžaduje zákon a ani o dolar navíc. Nemyslím si, že byste chtěli za prezidentského kandidáta někoho, kdo platí víc daní, než je jeho povinnost,“ bránil se Romney.

Příjmy Romneyho a jeho ženy zřejmě v uplynulých dvou letech činily 42,5 milionů dolarů, ze kterých odvedou na daních 6,2 milionů dolarů. Zhruba sedm milionů dolarů dali na charitu, přibližně polovinu z toho mormonům. V roce 2010 jejich daň odpovídala přibližně 14 procentům příjmů, za loňský rok to podle Romneyho odhadů bude 15,4 procenta.

Gingrich přitom uvedl, že loni zaplatil na dani skoro milion dolarů, což se rovná téměř třetině jeho příjmů. Prezident Barack Obama odevzdal v roce 2010 daňovým úřadům 26 procent svých příjmů.

Majetek někdejšího byznysmena Romneyho je odhadován na 190 až 250 milionů dolarů. Nízké daně vysvětluje tím, že jeho příjmy v poslední době pocházejí téměř výhradně z dlouhodobých kapitálových zisků, které jsou zatíženy nejnižší sazbou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video