Rosněfť investuje ve Venezuele, chce zdvojnásobit místní těžbu ropy | E15.cz

Rosněfť investuje ve Venezuele, chce zdvojnásobit místní těžbu ropy

Rafinerie venezuelské státní společnosti PDVSA
Rafinerie venezuelské státní společnosti PDVSA
• 
ZDROJ: CC0 1.0: Wilfredor - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Venezuela a největší ruská ropná společnost Rosněfť se dohodly na investicích ve venezuelském ropném a plynárenském průmyslu za zhruba 14 miliard USD (352,3 miliardy korun). Oznámil to venezuelský prezident Nicolás Maduro ve státní televizi.

Maduro se setkal s generálním ředitelem státní Rosněfti Igorem Sečinem. Investice by podle prezidenta měly pomoci zdvojnásobit těžbu ropy ve Venezuele. Maduro však žádné podrobnější informace k investičním plánů neuvedl a zatím není ani zcela jasné financování těchto plánů.

Venezuelská státní ropná firma PDSVA si dala za cíl zdvojnásobit těžbu v zemi do roku 2019 na šest milionů barelů denně. Z toho čtyři miliony mají pocházet z nalezišť v deltě řeky Orinoko. Jen málo odborníků a investorů však očekává, že se zemi, která je členem ropného kartelu OPEC, podaří tento cíl splnit.

PDSVA na Twitteru a v prohlášení uvedla, že Venezuela a Rusko se dohodly na společném vytvoření firem, jejichž cílem bude zvýšit těžbu ropy. Obě země chtějí rozšířit těžbu v deltě řeky Orinoko, kde již Rosněfť provozuje společný podnik s PDVSA.

Rosněfť rovněž navrhla zvýšení svého podílu ve společném podniku Petromonagas ze současných 16,7 procenta až na 40 procent, což je maximum, které může zahraniční podnik držet ve společném podniku na těžbu ropy ve Venezuele.

Nové investice budou přínosem pro Venezuelu, která se potýká s nedostatkem financí a usiluje o zvýšení těžby ropy, aby tak mohla lépe bojovat s ekonomickou krizí a nedávným poklesem cen ropy. Rusko rovněž ohrožuje krize kvůli poklesu cen ropy a sankcím západních zemí v souvislosti s ukrajinskou krizí, které způsobily prudké oslabení rublu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.