Rozhodnuto. Katalánci oficiálně potvrdili datum referenda | E15.cz

Rozhodnuto. Katalánci oficiálně potvrdili datum referenda

ČTK, pav

Share on Facebook Messenger
Španělská autonomní oblast Katalánsko se může začít připravovat na referendum o nezávislosti. Tamní předseda vlády Artur Mas potvrdil dekretem původně stanovené datum 9. listopadu. Vláda v Madridu sleduje počínání na severovýchodě země s nelibostí. Referendum označila za nezákonné, chystá se ho napadnout u Ústavního soudu.

„Toto (místní) referendum se neuskuteční, protože je protiústavní. Je na všech Španělech, aby rozhodovali, co je Španělsko a jak má vypadat. Nikdo není nad svrchovanou vůlí španělského lidu,“ řekla na briefingu vládní mluvčí Soraya Sáenzová. Vláda už podle ní zahájila potřebné procedury, aby se mohla odvolat k Ústavnímu soudu.

Jde o jeden z nejvážnějších problémů Španělska v posledních letech. Odtržení vlivného Katalánska, ležícího na severovýchodě země, by podle komentářů Španělsku velmi uškodilo. Konzervativní španělská vláda má v pondělí situaci projednat na mimořádném zasedání. Premiér Mariano Rajoy věří, že Ústavní soud referendum zakáže.

Mas opakovaně tvrdí, že nesouhlas centrální vlády jej od vypsání referenda neodradí. Premiér by podle něj „neměl ústavu zneužívat k tomu, aby Katalánce umlčel“. Pokud se ale žádost o zákaz referenda k soudu dostane, má velkou šanci uspět. Ústavní soud, stejně jako parlament, totiž letos chystané referendum označily za nezákonné.

Čtyři roky volání po nezávislosti

Volání po nezávislosti sílí mezi 7,5 milionu Katalánců od roku 2010, kdy Ústavní soud upravil podmínky autonomie Katalánska, kromě jiného odstranil uznání katalánského „národa“. Když Madrid v roce 2012 navíc zamítl přiznat Katalánsku více autonomie ve výběru a správě daní, rozhodl se Mas uspořádat referendum.

„Chceme hlasovat,“ prohlásil dnes Mas po slavnostním podpisu dekretu v sídle katalánské vlády, paláci Generalitat. Opakoval tak slogan přívrženců nezávislosti, kteří přivedli začátkem září do ulic Barcelony jako již dříve statisíce demonstrantů.

Galerie: Katalánsko připomíná hypermarket s byty, nakupují hlavně Rusové

„Hluboce litujeme iniciativy šéfa Generalitatu a domníváme se, že je to chyba: rozděluje katalánskou společnost, rozděluje Katalánce a vzdaluje je od Evropy,“ řekla Sáenzová coby pravá ruka premiéra Rajoye.

Španělská média spekulují, co by se stalo, kdyby soud referendum zakázal a katalánské úřady verdiktu neuposlechly. Premiér Rajoy by pak zřejmě čelil tlaku, aby podpořil autoritu soudu a v Katalánsku si vynutil poslušnost. Ústava mu kupříkladu dává možnost částečně nebo zcela převzít pravomoci regionální vlády.

Větší autonomii, nebo rovnou nezávislost?

Katalánský plebiscit, který má dopomoci ekonomicky významnému regionu s vlastním jazykem a kulturou k politické i hospodářské nezávislosti na Madridu, rozvířilo v zemi debatu, zda reformovat ústavu z roku 1978 a poskytnout 17 španělským regionům větší míru autonomie.

Průzkumy ukazují, že většina Katalánců je pro referendum, ale že jsou velmi rozděleni ohledně toho, zda chtít samostatnost nebo jen větší autonomii. U mnohých ale podle agentury AP poněkud pohaslo nadšení pro odtržení po varování Bruselu, že samostatné Katalánsko bude mimo Evropskou unii.

Katalánská touha po referendu trvá Autor: E15

Reportáž E15: Katalánsko připomíná hypermarket s byty, nakupují hlavně Rusové

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.