Rozvíjející se trhy jsou nadále atraktivní | E15.cz

Rozvíjející se trhy jsou nadále atraktivní

Investoři přes nestabilní vývoj rozvíjejících se ekonomik plánují v příštích letech navýšení investic.
Zájem mají především o oblast Střední a Jižní Ameriky. Na snímku je salvadorský zemědělec
Investoři přes nestabilní vývoj rozvíjejících se ekonomik plánují v příštích letech navýšení investic. Zájem mají především o oblast Střední a Jižní Ameriky. Na snímku je salvadorský zemědělec
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Institucionální investoři zůstávají nakloněni rozvíjejícím se trhům navzdory turbulencím, které tyto trhy letos postihly. Z průzkumu banky Morgan Stanley navíc vyplývá, že v těchto zemích hodlají investice navyšovat.

Průzkum americké investiční banky oslovil penzijní fondy, pojišťovny a správce aktiv s celkovými aktivy v hodnotě převyšující 1,6 bilionu dolarů. Většina z nich uvedla, že v průměru budou své investice v rozvíjejícím se světě navyšovat. Na základě získaných dat Morgan Stanley odhaduje, že během následujícího roku či dvou dojde k navýšení investic do rozvíjejícího se světa o 1,3 procenta, tedy o 1,6 bilionu dolarů. Během následujících tří až pěti let pak mají investice vzrůst dokonce o 2,2 procenta, což představuje tok 2,75 bilionu dolarů. Největší zájem je podle průzkumu o oblast Střední a Jižní Ameriky.

„Každá krize nám ukazuje, že peníze vydělají jen ti, kteří jdou proti konsenzu,“ uvedl v rozhovoru pro deník Financial Times Andreas Utermann, investiční ředitel společnosti Allianz Global Investors. „Rozvíjející se trhy mohou zažívat turbulentní rok, ale pokud se celý svět nezhroutí, v dlouhodobém horizontu tam vyděláte více.“

Tento opatrný optimismus institucionálních investorů se dostává do ostrého kontrastu s názorem drobných investorů. Zatímco penzijní fondy a pojišťovny zachovaly víru v rozvíjející se trhy, drobní investoři z nich od května, kdy americká centrální banka (Fed) poprvé naznačila blížící se konec extrémně rozvolněné monetární politiky – kvantitativního uvolňování – stáhli miliardy dolarů.

Peníze drobných investorů jsou ale ve srovnání s prostředky, kterými disponují penzijní fondy a pojišťovny, opravdu jen drobné. Někteří analytici zastávají názor, že tyto velké objemy investičních prostředků se ukážou jako o mnoho stabilnější i poté, co Fed opravdu přistoupí k omezení tištění dolarů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video