„Rudý“ Miliband láká Brity na byty a nízké ceny | E15.cz

„Rudý“ Miliband láká Brity na byty a nízké ceny

šéf britské Labour Party
Ed Miliband
šéf britské Labour Party Ed Miliband
• 

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britský opoziční lídr Ed Miliband se na konferenci labouristické strany pokusil vylepšit svou popularitu a zarazit snižování náskoku strany nad konzervativci. Slíbil, že pokud jeho partaj uspěje ve volbách v roce 2015, vyřeší bytovou krizi a pomůže domácnostem i živnostníkům.

„Nechci tento zápas vyhrát pro labouristy. Chci ho vyhrát pro Brity,“ prohlásil. V případě zisku premiérského postu chce Miliband během celého funkčního období stavět tempem 200 tisíc nových bytů ročně. Nyní jich je každý rok dokončeno 87 tisíc. Města by podle něj měla mít právo rozrůstat se za své hranice. Tvrdí také, že je třeba zatlačit na developery, kteří sedí na „pozemkových bankách“.

Miliband se také snažil labouristy prezentovat jako stranu pro živnostníky a malé firmy. „Většina pracovních míst bude vytvořena velkým množstvím drobných firem, ne malým množstvím rozsáhlých,“ poznamenal.

Plánuje proto pomoci 1,5 milionu malých firem snížením daní na úkor velkých podniků. Strana by krok finančně kompenzovala zrušením poklesu korporátní daně, který ohlásil ministr financí George Osborne.

Rudý Ed slibuje i nárůst mezd

Politik s přezdívkou Rudý Ed také slíbil růst minimální mzdy a zmrazení cen energií na dvacet měsíců. Partaj by také ráda viděla rozdělení velkých energetických firem, na něž by měl dohlížet přísnější regulátor schopný domácnostem zařídit „férové“ tarify.

Labouristická konference se koná v době, kdy podle průzkumu agentury YouGov toryové poprvé po roce a půl dohnali labouristy. Obě strany by podle něj získaly 36 procent hlasů. Miliband je přitom nejméně populární předseda ze tří největších stran. Mnoho Britů míní, že mu chybí vůdčí schopnosti.

Jeho stranická kolegyně Caroline Flintová však tvrdí, že to vůbec nic neznamená. „Vzpomeňte si na labouristické lídry, kteří v minulosti byli populární, ale nevyhráli volby. Margaret Thatcherová oblíbená nebyla, ale zvítězila,“ prohlásila.

Britská energetická politika čelí silné kritice

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video