Rumunský expremiér se po vyhlášení rozsudku pokusil zabít | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Rumunský expremiér se po vyhlášení rozsudku pokusil zabít

Rumunský expremiér se po vyhlášení rozsudku pokusil zabít
Adrian Nastase
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Rumunský nejvyšší soud potvrdil dvouleté vězení pro expremiéra Adriana Nastaseho. Ten byl v lednu odsouzen za nelegální financování Sociálnědemokratické strany (PSD) v roce 2004. Jde o prvního někdejšího šéfa rumunské vlády po pádu komunismu, který půjde za mříže. Několik hodin po vynesení rozsudku se Nastase pokusil o sebevraždu.

Rumunský premiér z let 2000 až 2004 byl odsouzen za to, že nelegálně shromáždil v přepočtu přes 38 milionů korun na volební kampaň v roce 2004, v níž jako předseda PSD kandidoval na prezidenta. Rozsudek je konečný.

Nastase předchozí rozhodnutí soudu označil za politicky motivované a „špinavé“ a odvolal se proti němu. V sobotu se nechal slyšet, že vyčerpávající soudní proces, který se táhl osm let, byl svého druhu vězením.

Některé Rumuny dnešní rozsudek potěšil, jiné ohromil. „Je sice jasné, že Nastase bude do konce života tvrdit, že je nevinný, ale to, že lidé, kteří působí jako polobozi, mohou skutečně jít do vězení, je mezník v rumunských právních dějinách,“ citovala agentura AP jednoho rumunského novináře.

Když si pozdě večer pro Nastaseho domů přijeli policisté, aby ho odvedli do vězení, postřelil se údajně v jejich přítomnosti revolverem. Současný sociálnědemokratický premiér Victor Ponta po návštěvě v nemocnici řekl, že Nastaseho stav je „pod kontrolou“, napsala agentura DPA.

Proti Nastasemu byly vedeny i další procesy. Koncem března byl expremiér odsouzen k tříletému podmínečnému trestu odnětí svobody za vydírání v souvislosti s aférou kolem svého bytu, který si podle obžaloby opravil a vybavil za peníze získané jako úplatky.

Ve třetím procesu byl loni na podzim zproštěn obvinění. V tomto případě nedokázal vysvětlit původ 400.000 dolarů (přes osm milionů korun), o nichž tvrdil, že jsou to peníze z dědictví po manželčině tetě Tamaře.

V prosinci 1989 byl k trestu smrti odsouzen komunistický diktátor Nicolae Ceaušescu se svou manželkou Elenou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!