Ruská armáda si bez povolení staví základnu u historické Palmýry | E15.cz

Ruská armáda si bez povolení staví základnu u historické Palmýry

Belův chrám v Palmýře
Belův chrám v Palmýře
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Bgag via Flickr

ČTK

Ruská armáda staví novou základnu v syrské Palmýře, a to v její chráněné části, kde jsou archeologické památky figurující na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Řekl to dnes Maamún Abdalkarím, který řídí syrské oddělení památek a muzeí. Zástupce UNESCO sdělil, že organizace nyní prověřuje satelitní snímky, aby zjistila, zda jsou Rusové v chráněné části Palmýry. Moskva zale právy o základně popřela.

Na satelitních záběrech pořízených analytickou společností DigitalGlobe jsou podle AP patrné stavební práce na okraji starobylé Palmýry, kterou poničili radikálové z organizace Islámský stát (IS), když místo téměř rok okupovali. Koncem března je odtud s pomocí ruských jednotek vytlačila syrská armáda. Dodnes se ale bojuje ve vzdálenosti několika desítek kilometrů od Palmýry.

Rusko na místo poslalo pyrotechniky, kteří zneškodnili nálože, jež radikálové při ústupu za sebou nechávají. Abdalkarím řekl, že přítomnost ruských a syrských vojáků je zárukou toho, že se IS do Palmýry nemůže vrátit. Rusové podle něj budují objekty, v nichž jsou ubytovny, kanceláře a kliniky.

Mluvčí ruského ministerstva obrany zprávy o budování vojenské základny popřel. Agentuře TASS řekl, že v okolí Palmýry stojí dočasný vojenský tábor pro ruské ženisty, kteří se podíleli na odstraňování min v okolí historických památek. „Vybudování dočasného tábora bylo dohodnuto se syrskými úřady,“ konstatoval mluvčí Igor Konašenkov.

Archeolog: O povolení nikdo nežádal

Hlavní archeolog Palmýry řekl, že od jeho pracoviště si k výstavbě nikdo nevyžádal povolení. Přiznal, že IS je stále blízko města a že přítomnost vojáků je zárukou toho, že Palmýra zůstává v rukou syrské vlády.

„Odmítáme vydat povolení ke stavbě uvnitř (historické části), i kdyby šlo jenom o jedinou malou místnost ať pro syrskou armádu, ruskou armádu nebo kohokoli jiného. Nikdy takové povolení nevydáme, protože by to bylo v rozporu s archeologickým zákonem,“ řekl.

„Ve válce někdy archeologické úřady nemají slovo a poměry jsou diktovány bezpečnostními ohledy. Jakmile se ale situace zlepší a vrátí se mír, rozhodně požádáme o odstranění těch staveb,“ dodal.

Sto metrů od historických staveb

Syrský opoziční aktivista Usáma Chatíb sdělil, že Rusové stavějí prefabrikované domy a stany na severním okraji archeologického naleziště. Místo, kde jsou nyní Rusové, je podle něj zhruba 100 metrů od zbytků starověkých chrámů a triumfálního oblouku. V blízkosti tohoto stanoviště jsou i historické hrobky.

Podle zástupce UNESCO, jehož AP nejmenovala, zatím není jasné, zda se staví na místě archeologického naleziště a zda stavba památky nějak ohrožuje. Pokud by stavby byly v chráněné zóně, bylo by to podle tohoto zdroje porušení mezinárodních dohod o ochraně historických míst. Sýrie patří k signatářům haagské Konvence o ochraně kulturního dědictví v ozbrojeném konfliktu z roku 1954.

„Prověříme ty satelitní snímky, abychom viděli, zda jsou v chráněné zóně,“ řekl zástupce UNESCO. Rusové prý jsou na místě kvůli odstraňování min. „Ta ruská základna je dočasná, jsou uprostřed pustiny,“ sdělil zdroj, který Palmýru v dubnu osobně navštívil. Upozornil také, že pozice IS nejsou daleko a nebezpečí, že se radikálové do Palmýry vrátí, nepominulo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.