Ruské námořnictvo obsadilo na Krymu jedinou ukrajinskou ponorku | E15.cz

Ruské námořnictvo obsadilo na Krymu jedinou ukrajinskou ponorku

Ruské námořnictvo obsadilo na Krymu jedinou ukrajinskou ponorku
Ruský voják kontroluje přístav Sevastopol
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Příslušníci ruského námořnictva obsadili jedinou ukrajinskou ponorku Zaporižžja (Záporoží), která kotvila v zátoce Streleckaja poblíž černomořského přístavu Sevastopol. S odvoláním na televizní stanici 5 kanal to dnes napsala agentura DPA, úřady to ale zatím oficiálně nepotvrdily.

Ponorku údajně obklíčily lodě ruské černomořské flotily a pak s pomocí zábleskových granátů donutily posádku, aby se vzdala. Podle ruského portálu flot.com souhlasilo 78 mužů ukrajinské posádky s tím, že se přidají k ruskému loďstvu.

Už v minulých dnech blokovala ruská armáda v krymských přístavech několik desítek bojových lodí a podpůrných plavidel ukrajinské flotily; část z nich už obsadila. Napjatá situace byla v pátek zejména v Donuzlavském zálivu na západním pobřeží Krymu, v jehož mělkém ústí ruské jednotky potopily vraky ukrajinských lodí a bránily Ukrajincům v evakuaci. Šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov pak v této souvislosti ukrajinským vojákům na Krymu vzkázal, že mají povinnost bránit svou výzbroj, bojové lodě a vojenské objekty před útoky ozbrojenců.

Dieselovou ponorku Zaporižžja spustila Ukrajina na moře teprve před dvěma lety, po dlouhých dvaceti letech oprav. Plavidlo postavili v roce 1970 v docích tehdejšího sovětského Leningradu (dnes Petrohrad). Do výzbroje severské flotily sovětské armády byla ponorka zařazena s kódovým označením B-435. Rok před rozpadem SSSR byla převedena do černomořské flotily a v roce 1997 se při dělení výzbroje sovětské armády ve stavu boje neschopném ocitla ve výzbroji Ukrajiny.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!