Rusko chce dohodu s Íránem o výměně ropy za zboží | E15.cz

Rusko chce dohodu s Íránem o výměně ropy za zboží

Rusko chce dohodu s Íránem o výměně ropy za zboží
Írán v listopadu souhlasil, že zastaví obohacování uranu nad hranici pěti procent a že zneutralizuje zásoby uranu obohaceného na 20 procent.
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Rusko doufá, že se mu brzy podaří dospět k dohodě o dodávkách obilí a průmyslového zařízení do Íránu, prohlásil ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Moskva a Teherán jednají o barterové dohodě, podle níž by Rusko nakupovalo až 500 tisíc íránské ropy denně výměnou za ruské zboží a zařízení. Rozhovory by měly vyústit v trvalou dohodu ohledně kontroverzního íránského jaderného programu.

Uljukajev řekl, že Rusko jedná o dodávkách zařízení pro íránský ropný a plynárenský průmysl a rovněž o dodávkách zemědělských strojů, aut, letadel, generátorů a dalšího zařízení do Íránu. Jednání prý pokračují. K možnému datu zahájení dodávek do Íránu se ale ruský ministr nevyjádřil.

Podle neoficiálních zdrojů by dohoda o zásobování ruským zbožím výměnou za íránskou ropu mohla mít hodnotu až 20 miliard dolarů (443 miliard korun). Bílý dům uvedl, že taková dohoda by vyvolávala „vážné obavy“ a byla by v rozporu s jadernými rozhovory, které s Íránem vede šestice velmocí včetně Ruska. 

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud