Rusko hledá zdroj úniku informací o agentech, kteří jsou obviněni z otravy Skripala | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Rusko hledá zdroj úniku informací o agentech, kteří jsou obviněni z otravy Skripala

ČTK

Ruská tajná služba FSB hledá zdroj, který poskytl novinářům osobní údaje dvou údajných pachatelů březnové otravy ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Napsala to v úterý ruská tisková agentura Rosbalt. Informace o pasech údajných agentů vojenské rozvědky Alexandra Petrova a Ruslana Boširova a o jejich cestách do ciziny se v minulých dnech objevily v ruském i zahraničním tisku.

Osobní údaje obou mužů zjistila investigativní skupina Bellingcat ve spolupráci s ruským serverem The Insider. Vyplynulo z nich, že pasy vydávané ruským agentům mají podezřele blízká čísla, na zveřejněných kopiích služebních dokumentů je razítko ministerstva obrany "přísně tajné". V záznamech navíc jako své bydliště udávali adresu centrály vojenské rozvědky GRU.

FSB je podle agentury Rosbalt přesvědčena, že údaje o Petrovovi, Boširovovi a několika dalších osobách kdosi z ministerstva vnitra novinářům prodal, a že pachatelů mohlo být i víc. Viník úniku informací prý možná ani nevěděl, o jakou kauzu se jedná. Bude-li dopaden, čeká ho přísný trest.

Petrov a Boširov po odhalení své totožnosti promluvili v ruské televizi, k čemuž je veřejně vyzval sám prezident Vladimir Putin. Tvrdili, že do jihoanglického Salisbury, kde k otravě došlo, jeli jako turisté. Jejich verzi událostí západní i některá ruská média označila za nevěrohodnou.

Rusové obvinění z útoku na Skripala prý přijeli jako turisté. Nevíme, kde stojí jeho dům, tvrdí
Novičok v lahvičce od parfému mohl zabít tisíce lidí, tvrdí britský tisk

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!