Rusko láká evropské Židy k emigraci. Mají zachránit Stalinův projekt | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Rusko láká evropské Židy k emigraci. Mají zachránit Stalinův projekt

Rusko láká evropské Židy k emigraci. Mají zachránit Stalinův projekt
Metropole Židovské autonomní oblasti Birobidžan
• 
ZDROJ: Alexey "Lifewatch", Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Gubernátor ruské Židovské autonomní oblasti pozval do Ruska evropské Židy, kteří jsou vystaveni antisemitismu. Alexandr Levintal tak reagoval na úterní schůzku prezidenta Vladimira Putina s vedením Evropského židovského kongresu (EJC) v Moskvě, při němž Putin hovořil o rostoucí vlně antisemitismu v Evropě.

Podle šéfa EJC Vjačeslava Moše Kantora je nyní v Evropě antisemitismus nejsilnější od konce druhé světové války. „Ať tedy přijedou k nám. V éře Sovětského svazu odjížděli, tak ať se teď vrátí,“ konstatoval při setkání s delegací EJC Putin.

Gubernátor Levintal v reakci na prezidentova slova prohlásil, že Židovská autonomní oblast vždy byla tolerantní k lidem všech národností. „Jsme přesvědčeni, že Židé, kteří k nám přijedou, budou vzdělaní a kulturně založení lidé, které naše oblast potřebuje,“ citovala Levintala agentura TASS.

Židovská oblast bez Židů

Židovskou autonomní oblast, která leží na ruském Dálném východě při hranici s Čínou, vytvořilo ve 30. letech sovětské vedení na pokyn diktátora Josifa Stalina. Útvar s centrem ve městě Birobidžan se měl stát místem souvislého osídlení židovské populace, plány Moskvy se ale nikdy nerealizovaly. Dnes patří oblast k nejchudším regionům v Rusku a Židé tvoří pouze necelé jedno procento z jejích 170 tisíc obyvatel.

Nejvíce Židů, kolem dvaceti tisíc, žilo v oblasti kolem roku 1937. Od těch dob ruští Židé naopak Židovskou autonomní oblast spíše opouštějí. Největší migrační vlnu zaznamenala oblast po rozpadu SSSR v 90. letech, kdy region opustilo 60 procent Židů. Emigrovali do Izraele.

Čas od času se objevují zprávy, že Židovská oblast bude zrušena jako neúspěšný projekt a území bude připojeno k sousednímu Chabarovskému kraji nebo Amurské oblasti.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!