Rusko láká evropské Židy k emigraci. Mají zachránit Stalinův projekt | E15.cz

Rusko láká evropské Židy k emigraci. Mají zachránit Stalinův projekt

Metropole Židovské autonomní oblasti Birobidžan
Metropole Židovské autonomní oblasti Birobidžan
• 
ZDROJ: Alexey "Lifewatch", Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Gubernátor ruské Židovské autonomní oblasti pozval do Ruska evropské Židy, kteří jsou vystaveni antisemitismu. Alexandr Levintal tak reagoval na úterní schůzku prezidenta Vladimira Putina s vedením Evropského židovského kongresu (EJC) v Moskvě, při němž Putin hovořil o rostoucí vlně antisemitismu v Evropě.

Podle šéfa EJC Vjačeslava Moše Kantora je nyní v Evropě antisemitismus nejsilnější od konce druhé světové války. „Ať tedy přijedou k nám. V éře Sovětského svazu odjížděli, tak ať se teď vrátí,“ konstatoval při setkání s delegací EJC Putin.

Gubernátor Levintal v reakci na prezidentova slova prohlásil, že Židovská autonomní oblast vždy byla tolerantní k lidem všech národností. „Jsme přesvědčeni, že Židé, kteří k nám přijedou, budou vzdělaní a kulturně založení lidé, které naše oblast potřebuje,“ citovala Levintala agentura TASS.

Židovská oblast bez Židů

Židovskou autonomní oblast, která leží na ruském Dálném východě při hranici s Čínou, vytvořilo ve 30. letech sovětské vedení na pokyn diktátora Josifa Stalina. Útvar s centrem ve městě Birobidžan se měl stát místem souvislého osídlení židovské populace, plány Moskvy se ale nikdy nerealizovaly. Dnes patří oblast k nejchudším regionům v Rusku a Židé tvoří pouze necelé jedno procento z jejích 170 tisíc obyvatel.

Nejvíce Židů, kolem dvaceti tisíc, žilo v oblasti kolem roku 1937. Od těch dob ruští Židé naopak Židovskou autonomní oblast spíše opouštějí. Největší migrační vlnu zaznamenala oblast po rozpadu SSSR v 90. letech, kdy region opustilo 60 procent Židů. Emigrovali do Izraele.

Čas od času se objevují zprávy, že Židovská oblast bude zrušena jako neúspěšný projekt a území bude připojeno k sousednímu Chabarovskému kraji nebo Amurské oblasti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video