Rusko odpustilo Kubě stamiliardový dluh z dob studené války | e15.cz

Rusko odpustilo Kubě stamiliardový dluh z dob studené války

Havana, Kuba
Havana, Kuba
• 
ZDROJ: e15- Michal Nosek

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin se chystá navštívit kubánskou Havanu. Dolní komora ruského parlamentu při té příležitosti rozhodla odepsat 90 procent z obřího dluhu, který Kubě zůstal ještě z obchodování se Sovětským svazem. V přepočtu jde o více než 700 miliard korun.

Cesta šéfa Kremlu na Kubu má posílit dvoustranné vztahy, především ekonomické. Putin se chce 11. července v Havaně setkat s tamním prezidentem Raúlem Castrem. Hodlá ale také navštívit jeho bratra Fidela, který svému sourozenci předal vedení země v roce 2006 kvůli chatrnému zdraví.

Moskva a Havana podepsaly loni 25. října dohodu, která předpokládá vymazání dluhu v objemu 35,2 miliardy dolarů (zhruba 710 miliard korun) a splacení zbylých 3,5 miliardy dolarů během příštích deseti let. Tyto prostředky však mají být uloženy na účtech a Rusko je pak všechny opět investuje do kubánské ekonomiky.

Obě země od roku 2005 znovu postupně obnovují vzájemné vztahy, které citelně ochably v důsledku rozpadu sovětského bloku na počátku devadesátých let.

Rusko je nyní až devátým obchodním partnerem Kuby. Obchodní výměna v roce 2011 činila 224 milionů dolarů (asi 4,5 miliardy korun), čímž výrazně zaostávala za obchodem tohoto středoamerického ostrovního státu s Venezuelou, Čínou a Španělskem, třemi hlavními ekonomickými partnery Kuby, poznamenala agentura AFP.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery