Rusko pokročilo na cestě do WTO | E15.cz

Rusko pokročilo na cestě do WTO

Kreml
Kreml
• 

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy věří, že Rusko ještě letos vstoupí do Světové obchodní organizace (WTO). Po setkání s ruským vicepremiérem Igorem Šuvalovem to prohlásil americký obchodní zmocněnec Ron Kirk. Rusku však na cestě do organizace leží velká překážka – gruzínský prezident Michail Saakašvili.

Rusko jedná o vstupu do WTO od roku 1993 a zůstává největší ekonomikou mimo organizaci. Aktuální rozhovory prý přinesly velký pokrok v otázce dovozních kvót na maso. „Ohledně masa byly schváleny hlavní podmínky. Neprozradím je, ale existuje dohoda, která je celkem uspokojivá a celkově vyhovuje průmyslu a našim partnerům,“ řekl včera podle agentury Reuters náměstek ruského ministra pro hospodářský rozovj Andrej Slepněv.

Další záležitostí, kterou bude třeba vyřešit, jsou ruská pravidla výroby a montáže aut pro zahraniční automobilky. Moskva v létě trvala na tom, že od nich neustoupí. Tento týden se shodou okolností koná také další kolo jednání mezi Moskvou a Tbilisi, které blokuje vstup Ruska do WTO. Výměnou ze svůj souhlas požaduje respekt ke své územní suverenitě a „zastavení agresivní ruské politiky.“

Gruzínský velvyslanec v Ženevě, kde se rozhovory odehrávají, už minulý měsíc informoval WTO o tom, že dosud nedošlo k žádnému průlomu v jednání o hraničních kontrolách v separatistických regionech Gruzie. Od setkání zástupců znesvářených zemí se proto dopředu žádný převratný pokrok nečeká. „Naneštěstí neočekáváme žádné radikální změny v neflexibilní ruské pozici a nepředpokládáme, že Rusko prokáže pružnost v záležitostech, které jsou pro nás důležité,“ prohlásil v pondělí náměstek gruzínského ministra zahraničí Davit Džalagania. „Stále ale doufáme a jsme připraveni na dialog,“ dodal.

Zmiňuje se i další možný scénář – názor Gruzie prostě ignorovat a začlenit Rusko do WTO bez jejího souhlasu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video