Rusko se nebrání spolupráci s USA, pokud bude rovnocenným partnerem | e15.cz

Rusko se nebrání spolupráci s USA, pokud bude rovnocenným partnerem

Vladimir Putin a Barack Obama na summitu v Pekingu
Vladimir Putin a Barack Obama na summitu v Pekingu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin ujistil, že jeho země je ochotna spolupracovat se Spojenými státy, avšak na základě vzájemného uznávání svých zájmů, rovnoprávnosti a nevměšování do vnitřních záležitostí. Rusko a USA podle něj mají "zvláštní odpovědnost za udržování mezinárodní bezpečnosti a stability".

„Jsme připraveni k praktické spolupráci s americkými partnery v nejrůznějších oblastech na zásadách vzájemného respektování zájmů partnera, rovnoprávnosti a nevměšování do domácích záležitostí,“ řekl Putin poté, co mu nový americký velvyslanec v Moskvě John Tefft odevzdal své pověřovací listiny.

Vztahy Ruska a Západu procházejí momentálně nejhorší krizí od konce studené války, a to kvůli ruské anexi Krymu a ruské politice vůči Ukrajině.

Moskva dává najevo, že má své „národní zájmy“ i na sousední Ukrajině, kde prozápadní kurz nového vedení země odmítá jako protiústavní převrat.

Podpora v symbolické rovině

Popírá však obvinění Kyjeva a Západu, že by separatisty na východě Ukrajiny země podporovala vojáky a zbraněmi. Současně odmítá, aby Západ kritizoval pronásledování kritiků Kremlu či omezování občanských práv a svobod v Rusku.

Pověřovací listiny dnes Putinovi předávala celá kohorta nových velvyslanců, jak bývá v Kremlu obvyklé. Kromě Teffta, který jako velvyslanec působil v Tbilisi v době krátké rusko-gruzínské války v srpnu 2008 či až do loňska v Kyjevě, se tak přijetí účastnil například i nový velvyslanec KLDR.

Putin také ujistil novou polskou velvyslankyni, že jakékoliv rozpory mezi Moskvou a Varšavou lze řešit „na základě vzájemného respektování a pragmatismu“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery