Rusko údajně dodává na Ukrajinu uhlí a proud bez platby předem | E15.cz

Rusko údajně dodává na Ukrajinu uhlí a proud bez platby předem

Ruský prezident Vladimir Putin (19.12.2014)
Ruský prezident Vladimir Putin (19.12.2014)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko z dobré vůle prezidenta Vladimira Putina bez podmínky platby předem zásobuje Ukrajinu uhlím a elektrickou energií. V rozhovoru s agenturou TASS to prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak o něco dříve řekl, že Moskva je připravena měsíčně podporovat Ukrajinu až milionem tun uhlí a devíti miliardami kilowatthodin elektrické energie. Kyjev prozatím podle agentury DPA tyto dodávky nepotvrdil.

„Vzhledem ke kritické energetické situaci se Putin rozhodl souhlasit s (energetickými) dodávkami, i když jim nebude přecházet platba,“ řekl Peskov. Dodal, že odpuštění platby předem, kterou dosud Moskva vyžadovala, „dokazuje dobrou politickou vůli prezidenta Putina“.

Kozak předtím prohlásil, že Rusko se rozhodlo poskytnout Ukrajině půl milionu tun uhlí a že je připraveno dodávané množství rozšířit až na dvojnásobek. Veškeré energetické dodávky podle vicepremiéra budou odbavovány za „zjednodušených podmínek“. Kozak také řekl, že o energetické zásobování požádala Ukrajina.

Kyjev prozatím energetickou dohodu nepotvrdil. Již dopoledne sice ukrajinské ministerstvo pro místní rozvoj na svém webu zveřejnilo informaci, že Rusko souhlasí s energetickými dodávkami bez plateb předem. Později ale ministerstvo tuto tiskovou zprávu z portálu odstranilo s tím, že ji tam umístili hackeři.

Na Ukrajině kvůli energetické krizi panuje nouzový stav. Boje na východě země totiž zastavily činnost tepelných elektráren, jež dodávají až 40 procent celkové ukrajinské spotřeby. Následkem toho musely úřady přistoupit k přídělové distribuci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.