Rusko vytvoří vlastní ratingovou agenturu | E15.cz

Rusko vytvoří vlastní ratingovou agenturu

Sídlo ruské centrální banky
Sídlo ruské centrální banky
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: High Contrast via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko v letošním roce vytvoří novou ratingovou agenturu. Informovala o tom ruská centrální banka. Moskva si v poslední době stěžuje, že za zhoršováním úvěrových ratingů Ruska stojí politické vlivy. Vztahy mezi Ruskem a západními zeměmi jsou nyní napjaté kvůli ukrajinské krizi. Rusko má již nyní několik ratingových agentur, jeho představitelé se však vyslovili pro vytvoření nové, píše Reuters.

Centrální banka uvedla, že plán na vytvoření nové ratingové agentury konzultovala s hráči na finančním trhu, kteří ho prý podpořili. V agentuře by měli vlastnit podíly různí investoři, včetně bank a pojišťoven. Podíl žádného z investorů by neměl překročit pět procent.

Ke zhoršení úvěrové spolehlivosti Ruska letos přikročily všechny tři hlavní mezinárodní ratingové agentury. Standard & Poor's a Moody's snížily ruský rating až do spekulativního pásma, ruský rating agentury Fitch se nachází těsně nad spekulativním pásmem.

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady nízkých cen ropy a sankcí, které na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi uvalily západní země. Hrubý domácí produkt Ruska se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 2,2 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video