Rusko zvažuje nové sankce, mohou zasáhnout Island či Lichtenštejnsko | E15.cz

Rusko zvažuje nové sankce, mohou zasáhnout Island či Lichtenštejnsko

Ruský premiér Dmitrij Medveděv
Ruský premiér Dmitrij Medveděv
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vládě, aby se zabývala možným rozšířením seznamu států, na jejichž zboží Moskva vyhlásila embargo odvetou za protiruské sankce Evropské unie a USA. Oznámila to agentura TASS. Důvodem je podle premiéra podezření, že některé další státy se k protiruským sankcím připojily. Žádné země ale neuvedl.

Rusko má podle Medveděva informace, že „celá řada zemí“, vůči nimž Moskva embargo nezavedla, se k protiruským sankcím dodatečně připojila, přestože původně je nepodpořily.

Sankce proti Rusku loni vyhlásily země EU a Spojené státy po ruské anexi Krymu a jako odpověď na podporu, kterou Rusko poskytuje východoukrajinským separatistům. Moskva reagovala svým sankčním seznamem, v němž se kromě USA a států EU ocitly Austrálie, Kanada a Norsko.

V současnosti na ruském sankčním seznamu figurují ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky. V nedávné minulosti se objevily zprávy, že vůči Maďarsku, Řecku a Kypru, které s protiruskými sankcemi EU nesouhlasí, by Rusko mohlo svá protiopatření zmírnit.

V ohrožení i Ukrajina

Které státy Rusko do svého sankčního seznamu naopak nově zařadí, Medveděv neprozradil. Premiér se odvolal na prohlášení Evropské unie, která údajně obsahují informace o zemích, jež se k západním sankcím připojily. Pokud se tyto informace potvrdí, připraví vláda vyzvu prezidentovi, aby ruský sankční seznam rozšířil, řekl premiér.

Podle odhadu ruské agentury TASS by se ruské embargo mohlo vztahovat na Černou Horu, Albánii, Island, Lichtenštejnsko, Ukrajinu a Gruzii. Tyto státy se během července zavázaly dodržovat evropský režim sankcí proti Rusku a anektovanému Krymu do příštího roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.