Ruský výrobce letadel žádá odškodné za tragédii v Jaroslavli | E15.cz

Ruský výrobce letadel žádá odškodné za tragédii v Jaroslavli

Trosky letounu v řece Volze
Trosky letounu v řece Volze
• 
ZDROJ: CTK/ITAR-TASS

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výrobce ruských letounu Jak-42, v jehož troskách v září 2011 našlo smrt 44 hokejistů klubu Lokomotiv Jaroslavl včetně tří Čechů, chce být v projednávané soudní kauze poškozenou stranou. Na Vadimu Timofejevovi, který je v kauze jediným obžalovaným, chce výrobce vymáhat 17,6 milionu rublů (sedm milionů korun).

Ruský letoun se zřítil při startu z jaroslavlského letiště Tunošna, odkud měl letět do běloruského Minsku. Mezi mrtvými hokejisty byli i čeští hráči Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček a Slovák Pavol Demitra. Podle ruských vyšetřovatelů havárii způsobilo bezděčné brzdění pilota při startu. Posádka prý nebyla dostatečně přeškolena a jeden z pilotů byl pod vlivem léku, který je s řízením letadel neslučitelný.

Timofejev, jemuž hrozí sedm let vězení, byl podle žaloby za tragédii odpovědný jako někdejší vedoucí pracovník letecké společnosti Jak-servis, které letoun patřil. Bývalý náměstek ředitele Jak-servisu se necítí vinen, havárie měla podle Timofejeva technickou příčinu.

Žádost o zařazení mezi poškozené podalo Chruničevovo státní kosmické vědecko-výrobní středisko, které bylo výrobcem havarovaného letounu. Timofejev by měl ruské společnosti vyplatit jako kompenzaci 17,6 milionu rublů. Soud žádosti vyhověl s tím, že nárok bude projednán v občanskoprávním řízení.

Soud dnes vyslechl deset pozůstalých po mrtvých hráčích. Řada z nich upozornila, že letoun k zápasu do Běloruska údajně z nejasných příčin odstartoval o den později, než bylo původně plánováno. Jiní pozůstalí tvrdili, že stroj byl přetížen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.