S novou britskou premiérkou přichází také její manžel. Kdo je vlastně Philip May? | E15.cz

S novou britskou premiérkou přichází také její manžel. Kdo je vlastně Philip May?

Philip May s manželkou Theresou
Philip May s manželkou Theresou
• 
ZDROJ: profimedia,

mit

Share on Facebook Messenger
Kromě nové ministerské předsedkyně Spojeného království, Theresy Mayové, se do Downing Street bude stěhovat také její manžel Philip. Pár, který je spolu již šestatřicet let, je nyní terčem srovnávání s jinou populární dvojicí, Margaret Thatcherovou a jejím manželem Denisem.

Padnoucí oblek, brýle a široký úsměv. To jsou hlavní poznávací znamení „prvního muže“ britského království. Philip May bude nyní se svou paní zažívat asi jejich nejdůležitější období života. Není však jen pouhou postavičkou, která by se schovávala ve stínu své ženy.

May se narodil v roce 1957 do rodiny učitelky francouzštiny a obchodníka s obuví. Své dospívání trávil na předměstí Liverpoolu, kde také absolvoval místní střední školu. Jeho život pak zásadně ovlivnila vysoká škola, na studia se vydal do Oxfordu, kde vystudoval moderní historii.

Během studií se rád zapojoval i do dalších aktivit, jeho největším úspěchem bylo patrně jmenování prezidentem studentského spolku Oxford Union. O prestiži sdružení svědčí fakt, že jeho členové byli ve stejnou dobu také budoucí členové parlamentu Dominic Grieve, Alan Duncan či David Willets. Mayovým nástupcem na pozici prezidenta byl Michael Crick, nyní významný britský novinář.

Nejdůležitějším momentem během Mayových studií však byla chvíle, kdy potkal svou budoucí ženu, Theresu Mayovou (tehdy ještě Barasierovou). Zajímavostí je, že je neseznámil nikdo menší, než Bénazír Bhuttuová. Pákistánská politička, která byla zavražděna před devíti lety, v Oxfordu studovala filosofii, ekonomii a politologii.

Mayová si Philipa prý hned oblíbila, pomohla tomu rovněž společná láska ke kriketu. Nedlouho po společné svatbě v roce 1980 jejich vztah prošel velkou zkouškou. Mayové totiž pár měsíců po sobě zemřeli oba rodiče. „V té době jsem od Philipa obdržela obrovskou životní podporu,“ řekla Theresa Mayová v rozhovoru pro BBC.

Krátce po absolvování univerzity měl May ambice začít dráhu jako politik. Stal se předsedou Konzervativní strany ve Wimbledonu, nakonec se však rozhodl pro práci v korporátní sféře. Získal si dobré jméno v londýnském City, kde pracoval jako investiční manažer, například ve společnostech Prudential portfolio Managers, de Zoete and Bevam, nebo Deutsche Asset Management. V roce 2005 svou pracovní náplň změnil a začal se starat o spokojenost klientů společnosti Capital Group.

Philip May se však nepohybuje dobře jen po trzích a investicích, problém mu nedělají ani různé společenské sešlosti a akce. Přátelé premiérského páru ho popsali jako komunikativního člověka, se kterým není problém vést konverzaci téměř o čemkoliv. To mu jistě může pomoci při oficiálních poliických setkáních. Zároveň však May ví, kde je jeho hranice a rozhodně není jeho úmyslem zastínit svou úspěšnou ženu. Ta své kariéře obětovala maximum i proto, že společně s manželem nemohli mít potomky.

O pevnosti a stabilitě manželství svědčí rovněž to, že se Mayová nebojí požádat svého muže o radu a snaží se s ním konzultovat své kroky. Sám May dokonce diskutuje s občany a jejich návrhy a připomínky tlumočí své paní, která ho vždy ráda vyslechne.

Jak moc je ale Philip May a podobný Denisu Thatcherovi? Kromě částečné podoby ve vizáži a oddanosti svým paním toho není mnoho. Denis Thatcher po absolvování střední školy nešel na univerzitu, ale vydal se směrem rodinného byznysu s barvami. Oba se rovněž stali úspěšnými ve své práci a kariéru vybudovali bez vlivu manželek. Jiný je také jejich přístup k veřejným záležitostem. Zatímco Thatcher se nebál okázalých projevů plných emocí, May zatím dává přednost sofistikovaným vyjádřením.

Rozdílem mezi pány může být také jejich vztah k alkoholu. Denis Thatcher byl známý častým pitím ginu, Philip May dává přednost jen pár sklenkám vína.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.