Sankce padnou do konce roku, čeká íránský prezident | E15.cz

Sankce padnou do konce roku, čeká íránský prezident

Hasan Rúhání
Hasan Rúhání
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Íránský prezident očekává, že protiíránské sankce budou do konce roku zrušeny. Hasana Rúháního citovala íránská agentura IRNA. Agentura Bloomberg zároveň napsala, že Írán se čtvrtými největšími zásobami ropy na světě by mohl od března produkovat denně až 3,9 milionu barelů ropy. Podle íránského ministerstva ropného průmyslu se nyní v Íránu denně těží 2,8 milionu barelů, z toho milion se vyváží.

Írán v červenci uzavřel se šesti velmocemi dohodu o omezení svého jaderného programu, která oplátkou počítá se zrušením sankcí. Má být ale vázáno na plnění dohody.

„Podle našich plánů budou tyranské sankce proti Íránské islámské republice zrušeny do konce roku 2015,“ řekl prezident Rúhání při vítání nového španělského velvyslance v Teheránu.

Na plnění dohody dohlíží Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která má vydat hodnotící zprávu do 15. prosince. Podle dohody mají Íránci omezit počet centrifug na obohacování uranu a zbavit se části zásob už obohaceného uranu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.