Sarkozy se vrací. Francouzský exprezident by rád vedl Svaz pro lidové hnutí | E15.cz

Sarkozy se vrací. Francouzský exprezident by rád vedl Svaz pro lidové hnutí

Sarkozy se vrací. Francouzský exprezident by rád vedl Svaz pro lidové hnutí
Nicolas Sarkozy
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pátek oznámil, že se vrací do politiky. Na svém facebookovém účtu zároveň uvedl, že se opět uchází o post šéfa opozičního pravicového Svazu pro lidové hnutí (UMP). Sarkozy v roce 2012 prohrál volby a nemohl pokračovat v druhém prezidentském mandátu. Podle listu Le Parisien si ale dělá naději, že se mu po volbách v roce 2017 opět podaří do Elysejského paláce vrátit.

„Jsem kandidátem na předsedu mé politické rodiny,“ napsal Sarkozy na Facebooku. „Navrhnu její celkovou reformu, abych do tří měsíců vytvořil nové a široké hnutí, které bude schopné hovořit k Francouzům jako celku,“ dodal s tím, že představí „nový projekt“.

UMP je po finančních skandálech a vnitřních sporech ve vážné krizi. Podle průzkumů veřejného mínění je ale Sarkozy na pravé straně politického spektra nejrespektovanější osobností, která má nejvíc nadějí prezidentský mandát vybojovat. V závěru toho jediného, který v letech 2007 až 2012 vykonával, navíc nikdy neklesl v průzkumech veřejného mínění tak hluboko jako jeho socialistický soupeř François Hollande, jehož působení je pro většinu Francouzů jedno velké zklamání.

Francouzská nacionalistická pravicová Národní fronta (FN) Marine Le Penové Sarkozy návrat kritizovala. „Většina Francouzů ho vnímá jako muže včerejška. Potřebujeme nové tváře a nové nápady,“ prohlásil místopředseda FN Florian Philippot. „Z našeho pohledu jde ale o skvělého kandidáta,“ dodal s odkazem na to, že Sarkozyho nepopulárnost by mohla Le Penovou vynést během prezidentského klání v roce 2017 do druhého kola.

Nedávný průzkum, který si UMP nechal zpracovat, by Le Penová měla šanci vyhrát druhé kolo prezidentských voleb ve Franci, pokud by se proti ní postavil Hollande. Průzkum zároveň ukázal, že naopak Sarkozy, který s Hollandem prohrál volby v roce 2012, by byl s to Le Penovou porazit.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!