Sarkozy: Skončeme s izolací Ruska, v syrské krizi je nepostradatelné | e15.cz

Sarkozy: Skončeme s izolací Ruska, v syrské krizi je nepostradatelné

Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy v Moskvě vyzval západní země k ukončení izolace Ruska, které označil za "nepostradatelného" partnera při řešení konfliktu v Sýrii. Pochválil také akce ruského prezidenta Vladimira Putina jako celkově "spíše pozitivní než negativní".

„Musíme se rozhodnout pro usmíření a dialog. Francie a Rusko potřebují spolupracovat,“ prohlásil předseda francouzské opoziční strany Republikánů při přednášce uspořádané pro studenty prestižní moskevské diplomatické akademie MGIMO.

„V našem světě se musíme za každou cenu vyhnout nové studené válce,“ řekl dále Sarkozy, který se má ještě dnes odpoledne setkat s Putinem v jeho rezidenci u Moskvy. „Izolovat Rusko nemá žádný smysl,“ dodal s narážkou na zhoršení vztahů Západu s Ruskem kvůli krizi na Ukrajině.

Putinovo konání je prý spíše pozitivní

K vojenskému a diplomatickému angažování Moskvy v Sýrii poznamenal, že „Rusko je nepostradatelné“ při řešení konfliktu v této zemi. „Akce Putina jsou bez ohledu na naše neshody spíše pozitivní než negativní,“ odpověděl na dotaz jednoho ze studentů, jak hodnotí jednání ruského prezidenta.

Pokud jde o osud nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada, který je hlavním sporným bodem mezi Íránem a Ruskem na jedné straně a Saúdskou Arábií a Západu na straně druhé, Sarkozy uvedl, že „nikdo, kdo má na svědomí smrt 250 tisíc spoluobčanů, nemůže představovat budoucnost své země“.

„V jednu chvíli bude muset odejít,“ řekl exprezident. „Jeho odchod by ale neměl být podmínkou“ před jakýmkoli politickým řešením, dodal.

Kritika vlády

Sarkozyho slova vyvolala kritiku francouzské socialistické vlády. Ministr vysokého školství a výzkumu Thierry Mandon prohlásil, že Sarkozy nemá žádný mandát pro hodnocení francouzské zahraniční politiky. „Diplomacie je komplikovaná věc, počíná si jako slon v porcelánu,“ řekl Mandon francouzské televizi France 2.

Podle Françoise Michela-Lamberta, šéfa francouzsko-ruské parlamentní skupiny, Sarkozyho „paralelní diplomacie“ zemi poškozuje. „Je podivné, že bývalá hlava státu nemá státnický smysl,“ konstatoval.

Bývalý konzervativní ministr Xavier Bertrand, který ohlásil kandidaturu na prezidentský úřad ve volbách v roce 2017, naopak Sarkozyho jednání hájil. Exprezident má podle něj právo sejít se s kýmkoli podle svého uvážení. „Je čas ukončit tuto studenou válku s Ruskem, která trvá už dlouhé měsíce,“ řekl novinářům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery