Schulz by pro Česko znamenal přísnější ruku při přijímání uprchlíků, myslí si politologové | E15.cz

Schulz by pro Česko znamenal přísnější ruku při přijímání uprchlíků, myslí si politologové

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nadcházející volby v Německu, kdy se proti sobě postaví současná kancléřka Angela Merkelová a bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, mohou mít pro Česko větší význam, než se zdá.

Nedělní předvolební debatu mezi šéfkou křesťanských demokratů Angelou Merkelovou a předsedou sociálních demokratů Martinem Schulzem popsala německá média spíše jako duet než duel.

Šéfové stran, které jsou už čtyři roky koaličními partnery, se totiž shodnou v mnoha oblastech, a Schulz, který na Merkelovou výrazně ztrácí, nedokázal do kancléřky výrazněji tepat. Výsledek německých voleb, které se budou konat 24. září, však bude důležitý nejen pro Německo samotné, ale i pro okolní země.

„Merkelová má díky své biografii k České republice bližší, osobnější vztah. Martin Schulz naopak pochází z nejzápadnější části Německa, na hranici s Nizozemskem, jeho vztah k Česku je tedy spíše politický, založený na politické a hospodářské agendě a na prioritě fungování EU,“ říká Vladimír Handl z Katedry německých a rakouských studií FSV UK. Schulz podle Handla například více tlačí na solidaritu členských zemí EU při přerozdělování uprchlíků.

Pohled na Schulze sdílí i politolog Miroslav Kunštát ze stejné katedry. "Martin Schulz si svůj obraz vytvářel na základě svých zkušeností s českými kolegy v Evropském parlamentu, a ten je dosti rozporuplný. Obecně známý je jeho napjatý vztah k bývalému prezidentu Klausovi, s nímž často polemizoval," míní Kunštát. "Obecně má kancléřka k zemím V4 blíže a nechce současné rozpory za každou cenu prohlubovat, což pro Martina Schulze neplatí," dodal.

K výraznějším změnám v česko-německých vztazích však zřejmě nedojde, ať už zvítězí favorizovaná Merkelová nebo Schulz. „Charakter vztahů bude záviset daleko více na českých volbách. Půjde především o ochotu a schopnost České republiky podílet se na reformě EU a na realizaci její politiky. Klíčové je, aby se nová vláda vyjádřila k perspektivě členství v eurozóně,“ míní Handl.

Bilaterální spolupráce, v oblasti hospodářské či vojenské, se podle politologů jinak rozvíjí dobře a bude se prohlubovat. "Rozpory ovšem potrvají v klíčových problémech, jako jsou rozdílné představy o budoucnosti EU a vstup České republiky do eurozóny, v energetické politice a v akcentech migrační politiky," dodává Kunštát.

Klíčovým tématem letošních německých voleb je migrace. Merkelová, jejíž CDU vede o 14 procentních bodů nad SPD Martina Schulze, si stojí za tím, že bylo správné v roce 2015 otevřít hranice migrantům.

Podle Schulze však měla rozhodnutí více konzultovat s evropskými partnery. „Spolupráce s evropskými sousedy mohla teď být lepší,“ řekl Schulz, podle kterého Polsko, Maďarsko a další země mohly být přístupnější k přijímání migrantů, kdyby s nimi Merkelová včas začala jednat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video