Schwarzenberg: Situace na Ukrajině připomíná rok 1989 v Československu | E15.cz

Schwarzenberg: Situace na Ukrajině připomíná rok 1989 v Československu

Karel Schwarzenberg v Kyjevu
Karel Schwarzenberg v Kyjevu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se dnes odpoledne vrátil z jednodenní návštěvy Ukrajiny, kde na kyjevském náměstí Nezávislosti podpořil demonstranty, kteří se hlásí k integraci s Evropou. Jak uvedl nynější předseda sněmovního zahraničního výboru, situace na místě mu připomněla události z listopadu 1989 v tehdejším Československu. Z představitelů ukrajinské vlády nikdo neprojevil zájem se s ním setkat, řekl.

„Viděl jsem ten tábor na Majdanu, což bylo zajímavé. Moc mi to připomínalo situaci u nás, řekněme v listopadu, v prosinci 1989. Oni tam už vydrželi v tomto zimním počasí přes měsíc. Ti kluci a holky jsou opravdu obdivuhodní,“ řekl Schwarzenberg. Ukrajinci již několik týdnů protestují proti rozhodnutí místní vlády odložit podpis dohody o přidružení země k Evropské unii. Situaci koncem listopadu vyhrotil policejní zákrok na náměstí Nezávislosti s desítkami zraněných a zatčených.

Na Ukrajinu se Schwarzenberg vydal, jak řekl, aby vše viděl „z první ruky“ a přesvědčil se, jak situace vypadá. Děním na Ukrajině se má v pondělí zabývat zahraniční výbor české sněmovny. Rozdíl mezi Ukrajinou nyní a listopadem 1989 ale vidí v tom, že Ukrajinci nemají jednotné vedení. „U nás se velmi rychle ustanovilo Občanské fórum, mluvčí byl Václav Havel, to tam ještě chybí,“ dodal bývalý šéf české diplomacie.

V Kyjevě mluvil s demonstranty i místními novináři a s jedním ukrajinským diplomatem. Se zástupci ukrajinského vládního kabinetu se nesetkal. „Představitelé vlády neprojevili větší chuť se se mnou setkati,“ řekl k tomu Schwarzenberg.

Pokud jde o další vývoj, lidé na náměstí jsou prý jen „částečně optimističtí“. Obávají se, že přijdou tvrdé represe. „Mluvil jsem s několika zadrženými, kteří jsou prozatím propuštění. Trestní stíhání ale nadále pokračuje. Kvůli tomu, že byli jen na demonstraci, by si mohli odsedět pár let. To mi dělá starosti,“ uvedl Schwarzenberg.

Vůdce ukrajinské opozice Vitalij Kličko s americkým senátorem Johnem McCainem Autor: ctk
Ukrajinskou opozici a jejího vůdce Vitalije Klička (vlevo) přijel podpořit i americký senátor John McCain

Řešení situace vidí v rozhovorech mezi všemi stranami. Ukrajinský prezident by měl podle Schwarzenberga přistoupit na kompromis s opozicí. „Ten takzvaný kulatý stůl se vůbec nekonal, z Majdanu tam nikdo nebyl, jen takoví quasi mluvčí, kteří s tím neměli co dělat. Mluvil pouze s politickými stranami, ale toto je povstání občanské společnosti,“ prohlásil český poslanec.

„Myslím, že musíme velmi pozorně sledovat situaci. Kdyby tam došlo k násilí, pak musíme ihned zakročit,“ řekl bez bližších podrobností Schwarzenberg. Praha by podle něj měla rovněž přispět k tomu, aby se obnovily rozhovory s Ukrajinou o přidružení k EU, která Brusel pozastavil, a aby se hovořilo s opozicí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video