Šedá ekonomika v EU představuje pětinu HDP | E15.cz

Šedá ekonomika v EU představuje pětinu HDP

euro, peníze
euro, peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stínová ekonomika v Evropské unii podle odhadů Evropské komise představuje zhruba dva biliony eur (asi 52 bilionů korun), tedy asi pětinu unijního HDP. S šedou ekonomikou souvisí daňové podvody a úniky, se kterými chce Brusel začít lépe bojovat. Zaměřit se chce i na daňové ráje.

Podle Evropské komise není možné proti šedé zóně kvůli globalizaci i novým technologiím postupovat účinně izolovaně na vnitrostátní úrovni. Nutné je začít hledat nadnárodní řešení.

Komise navrhuje, aby se v EU stanovily například minimální postihy trestné činnosti týkající se daní. Chce také prosadit, aby EU silněji společně postupovala vůči takzvaným daňovým rájům.

„Daňoví podvodníci kradou peníze z kapsy řadového občana a obírají členské státy o tolik potřebné příjmy,“ zdůraznil eurokomisař pro daně Algirdas Šemeta. „Politická vůle k ještě intenzivnějšímu boji tu je. Teď je načase začít jednat,“ dodal.

Zvítězit nad podvodníky je podle něj možné, pokud budou státy „táhnout za jeden provaz“. „Budeme po nich moci požadovat obrovské částky, na něž máme oprávněný nárok,“ dodal.

S konkrétním rozpracováním dnes předložených nástinů návrhů přijde komise v nedaleké budoucnosti. Do konce tohoto roku předloží akční plán proti daňovým podvodům včetně konkrétních opatření, které lze rychle realizovat.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video