Šéf Bundesbanky: ECB s nákupy dluhopisů riskuje | E15.cz

Šéf Bundesbanky: ECB s nákupy dluhopisů riskuje

Weidmann je nejmladším šéfem Bundesbanky v historii
Weidmann je nejmladším šéfem Bundesbanky v historii
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) riskuje, že její plán začít s nákupem státních dluhopisů zadlužených zemí eurozóny se změní v závislost. V rozhovoru s německým listem Der Spiegel to řekl šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Znovu tak akcentoval hluboké názorové rozdíly, které panují mezi ním a některými ostatními členy vedení ECB, především prezidentem ECB Mariem Draghim. Za Weidmanna se vzápětí postavila kancléřka Angela Merkelová.

ECB je nucena více se angažovat v boji proti evropské dluhové krizi. Vlády zemí eurozóny mezitím jednají o právních a politických překážkách, které jim zatím brání v koordinovaném postupu. Bundesbank, jak se německé centrální bance v Německu říká, se větší roli ECB naopak snaží omezit.

„Pro mě je taková politika blízká financování států prostřednictvím tištění peněz,“ řekl nezvykle ostře Weidmann, který je bývalým poradcem Merkelové. Financování vlád má totiž ECB přímo zakázáno; kroky, které nyní ECB ve snaze bojovat proti dluhové krizi podniká, proto musí velmi vážit. Náznaky, že ECB skrytě financuje vlády, se už nejednou objevily.

Merkelová řekla, že vítá, jak Weidmann varuje před způsobem řešením dluhové krize. V rozhovoru ve veřejnoprávní televizi ARD ale zároveň upozornila politiky ve své koalici, aby pečlivě vážili slova a nesnažili se neustále teoretizovat, zda Řecko odejde z eurozóny, anebo v ní zůstane.

Na rozdíl od Weidmanna se však Merkelová domnívá, že ECB jedná v rámci svého mandátu starat se o zachování cenové stability. Je ale prý dobré, že Weidmann mluví tak nahlas, když poukazuje na rizika. „Jense Weidmanna podporuji a jsem přesvědčena, že je dobré, že jako šéf Bundesbanky má v ECB tak velký vliv,“ řekla Merkelová.

Draghi by měl o podrobnostech plánovaného odkupu státních dluhopisů hovořit po nejbližším zasedání Rady guvernérů ECB 6. září. Rada má 23 členů a Weidmann je pouze jedním z nich. Přisuzuje se mu ale mnohem větší vliv než ostatním členům, protože Německo je zemí, která v eurozóně platí většinu záchranných programů.

Rozepře mezi Weidmannem a Draghim nejsou novinkou

„V demokraciích by o tak komplexním dělení rizika neměly rozhodovat centrální banky, ale parlamenty,“ dodal Weidmann. Jeho předchůdce v radě ECB Axel Weber na svou funkci loni rezignoval právě na protest s politikou centrální banky. Banka tehdy v rámci svého mimořádného programu Securities Market Programme rovněž nakupovala dluhopisy zadlužených zemí. Program stále existuje, ECB jej ale zatím nevyužívá.

Spor mezi Weidmannem a Draghim ohledně strategie ECB trvá už delší dobu, bankéři jej ale na veřejnosti zatím drželi v rozumných mezích. Draghi ale po minulém zasedání bankovní rady ukázal přímo na Weidmanna jako na člena, který má proti plánům ECB výhrady. To před tím zatím nikdy neudělal, do té doby se vždy omezil na konstatování, zda bylo hlasování v radě jednomyslné, případně kolik členů mělo odlišný názor.

„Neměli bychom podceňovat riziko, že financování prostřednictvím centrálních bank se může stát návykovým jako droga,“ řekl v rozhovoru Weidmann. Bundesbanka má v Německu značný vliv a díky své politice boje s inflací se těší obrovskému respektu mezi lidmi. Eurozóna má ovšem 17 členů a nesouhlasný postoj Bundesbanky na plánech ECB těžko něco změní. Weidmann řekl, že Bundesbanka je změnou role ECB znepokojena.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video