Šéf OPEC: Ceny ropy klesly více, než jsou základy trhu | e15.cz

Šéf OPEC: Ceny ropy klesly více, než jsou základy trhu

Abdalláh Badrí
Abdalláh Badrí
• 
ZDROJ: Chatham House, Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Abdalláh Badrí uznal, že ceny ropy klesly více, než jsou základy trhu. Jejich pokles tak neodráží současný stav nabídky a poptávky, ale je způsoben spekulanty. Potvrdil, že ropný kartel neplánuje změnit svou současnou politiku těžby, která podle analytiků přispěla k nynějšímu prudkému poklesu cen.

Badrí rovněž vyzval členy kartelu, aby pokračovali v investicích do rozvoje ropných polí, aby tak zabránili prudkému poklesu dodávek na trh, až ceny ropy v budoucnosti opět oživí.

OPEC minulý měsíc rozhodl, že ponechá limity pro těžbu ropy beze změny. „Dohodli jsme se, že je důležité pokračovat v těžbě (na současné úrovni) v nadcházejícím období. Rozhodnutí jsme učinili na základě souhlasu všech ministrů. Rozhodnutí padlo. Věci zůstanou, jak jsou,“ prohlásil Badrí na setkání s novináři v rámci arabského fóra v Dubaji. Upozornil také, že OPEC nemá stanovenou cílovou cenu pro ropu, podle které by určoval výši těžby.

Nejnižší ceny ropy za pět let

Ceny ropy v pátek klesly nejníže za pět let. Levná ropa stáhla dolů také ceny akcií ropných firem a měny zemí napojených na těžbu ropy. Dusí tak zájem o rizikovější investice a nutí investory kupovat bezpečnější vládní dluhopisy. K poklesu cen ropy přispívá OPEC svým rozhodnutím neměnit těžbu v době, kdy Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila odhad růstu poptávky, napsala agentura Reuters.

Badrí dodal, že OPEC hledá cenovou úroveň, která by byla vhodná a uspokojivá pro spotřebitele a producenty. Neupřesnil však, jak vysoká by tato cena měla být. Na dotaz, zda si myslí, že do června bude potřeba svolat mimořádné zasedání OPEC se Badrí usmál a řekl: „Nevím“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery