Šéf rozvojového fondu Íránu bral půl milionu měsíčně, po vlně nevole končí | E15.cz

Šéf rozvojového fondu Íránu bral půl milionu měsíčně, po vlně nevole končí

Kritika kvůli tomu zasáhla i vládu umírněného prezidenta Hasana Rúháního (na snímku)
Kritika kvůli tomu zasáhla i vládu umírněného prezidenta Hasana Rúháního (na snímku)
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ředitel íránského rozvojového fondu a bývalý ministr Safdar Hosejní dnes odstoupil se svými nejbližšími spolupracovníky z funkce po skandálu, který odhalil, že vrcholní manažeři pobírali přemrštěné platy. Aféra, trvající už dva měsíce, vyvolala v Íránu bouři nevole, upozornila íránská agentura ISNA.

Skandál vypukl poté, co se dostaly na veřejnost výplatní pásky manažerů, které ukázaly, že pobírají i více než stonásobek základního platu běžných úředníků. Kritika kvůli tomu zasáhla i vládu umírněného prezidenta Hasana Rúháního, který by měl za rok obhajovat svůj mandát v další volbě.

Hosejní, kterého do úřadu jmenoval Ruhání, bral měsíčně 580 milionů ríjálů (asi 460 tisíc korun), což je na íránské poměry obrovská suma. Podle zpráv z médií nakonec souhlasil, že do státní kasy vrátí v přepočtu 3,4 milionu korun.

Hosejní byl ministrem práce a financí a ekonomiky za vlády reformního prezidenta Mohammada Chátamího, který byl u moci v letech 1997 až 2005. Případ není ojedinělý. Současný ministr financí Alí Tajebníja odvolal ve čtvrtek ředitele velkých íránských bank rovněž kvůli nepřiměřeně vysokým platům a obrovským půjčkám, které si ve svých ústavech vybrali.

Ministr zároveň stanovil horní hranic měsíčního platu ředitelů bank a dalších státních institucí na v přepočtu zhruba 130 tisíc korun měsíčně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video