Šéfka MMF čelí obvinění z podvodu. Odchod z funkce odmítá | E15.cz

Šéfka MMF čelí obvinění z podvodu. Odchod z funkce odmítá

Christine Lagardeová
Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová byla ve Francii obviněna a začala být oficiálně vyšetřována pro podezření z nedbalosti v případu politického podvodu. Lagardeová k tomu prohlásila, že nehodlá odstoupit a proti obvinění se odvolává.

Rozhodnutí justice je podle šéfky MMF „neopodstatněné“. „Po tříletém (právním) řízení a desítkách hodin vyslechů vyšetřující komise soudu dospěla k tomu, že jsem nespáchala žádný trestný čin. Jediným obviněním je to, že jsem prý nebyla dostatečně bdělá,“ uvedla Lagardeová v Paříži v prohlášení.

Lagardeová je již několik let vyšetřována v aféře, která se týká odškodného pro kontroverzního přítele někdejšího pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho, podnikatele Bernarda Tapieho. Lagardeová jako ministryně financí v roce 2008 údajně rozhodla, že jeho vleklý spor z 90. let s jednou státní bankou se bude řešit v rozhodčím řízení. Arbitráž pak Tapiemu umožnila získat 400 tisíc eur (nyní přes 11 milionů korun).

Případ projednává v Paříži Republikový soudní dvůr, který je jako jediný justiční orgán kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů. Soud Lagardeovou znovu vyslýchal v úterý, a to prý 15 hodin. Lagardeová dnes agentuře AFP řekla, že nemíní odstoupit a vrací se ještě dnes zpět do Washingtonu, kde má MMF sídlo.

MMF uvedl, že jeho šéfka se již k případu vyjádřila a fond k obvinění nemá „další komentář“. Lagardeová „je nyní na cestě do Washingtonu a jakmile to bude možné, bude samozřejmě informovat výkonnou radu MMF,“ sdělil mluvčí fondu Gerry Rice.

Lagardeová prý měla arbitráž zrušit

Podle francouzského zákona soudci podezřelého obviní a začnou formálně vyšetřovat, když věří v jeho možné provinění. Ještě to však neznamená, že případ musí vést k soudnímu procesu, o jehož konání se rozhodne na základě výsledků vyšetřování.

Justice zvlášť vyčítá Lagardeové, že se nepokusila zrušit výsledek arbitráže. Bývalá ministryně vždy obhajovala arbitráž a své rozhodnutí nežádat její zrušení. Chtěla prý ukončit dlouhý a nákladný proces mezi Tapiem a bankou Crédit Lyonnais ohledně podmínek prodeje podnikatelova sportovního podniku Adidas.

Šéfce MMF hrozí roční vězení

Pokud by Lagardeová s odvoláním proti obvinění neuspěla, asi by to podle některých francouzských komentářů ohrozilo její setrvání v čele MMF. V případě procesu by podle AFP po nově vzneseném obvinění mohla být odsouzena až k roku vězení. Za prokázání přímého podílu na podvodu by jí hrozilo až desetileté vězení.

Osmapadesátiletá Lagardeová přitom není v podezření, že by osobně z někdejšího rozhodnutí profitovala. Její vyšetřování ale na ni a také na instituci, kterou vede, nevrhá podle komentářů příliš dobré světlo. Tím spíše, že v čele MMF stanula v červenci 2011 poté, co její francouzský předchůdce Dominique Strauss-Kahn musel odejít po obvinění ze znásilnění hotelové pokojské v USA.

Čtěte také:

Šefka MMF se zpovídá u soudu. Spojenec Sarkozyho díky ní získal stamiliony eur

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video