Separatistické republiky z Ukrajiny mají „zastoupení“ v Bratislavě | E15.cz

Separatistické republiky z Ukrajiny mají „zastoupení“ v Bratislavě

Bratislava
Bratislava
• 

ČTK

Slovenský podnikatel Marián Farkaš otevřel v Bratislavě neoficiální „zastoupení“ povstalecké Doněcké a Luhanské lidové republiky, které vyhlásili proruští separatisté na východě Ukrajiny. Farkaš řekl, že zastoupení funguje bez finanční podpory z Doněcka nebo Ruska.

Hlavním úkolem „zastoupení Novorossije“ je podle Farkaše poskytovat humanitární pomoc oblastem na východě Ukrajiny, kam už dvě zásilky tohoto druhu byly odeslány. Uvedl to pro list Sme. Podnikatel současně pracuje pro slovensko-čínskou obchodní komoru Sinaco.

Rozhlasové stanici Hlas Ruska Farkaš řekl, že otevření zastupitelského úřadu bylo vyústěním snahy o konsolidaci a zmírnění dopadů ukrajinského konfliktu „zaměřeného na potlačování základních lidských práv a svobod ze strany profašistické kyjevské junty“. Dodal, že kromě Ruska pouze Slováci pomohli humanitární pomocí občanům Doněcké a Luhanské oblasti, kteří našli útočiště v humanitárních táborech na území Ruské federace.

„Slovenská republika neuznává takzvané republiky na územní Donbasu. Ve smyslu mezinárodního práva je nelze považovat za samostatné subjekty, proto nemá smysl hovořit ani o jejich zastoupení, ať již na území Slovenska nebo jiné země,“ reagoval na Farkašovu iniciativu mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Peter Susko.

Kyjev samozvané republiky neuznává

Samozvané republiky neuznává ani Kyjev ani západní země. Na separatistickém východě Ukrajiny se v neděli uskutečnily volby, které podle očekávání potvrdily pozice dosavadních povstaleckých vůdců Doněcké a Luhanské republiky Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického.

Kyjev povstalecké volby odmítl jako „frašku“ a EU je označila za překážku pro mírový proces. Naopak Rusko oznámilo, že bude výsledky voleb respektovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.