Skotské firmy se začínají přiklánet k novému referendu, tvrdí ministr ekonomiky | E15.cz

Skotské firmy se začínají přiklánet k novému referendu, tvrdí ministr ekonomiky

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Skotské firmy, které donedávna odmítaly obnovené pány tamní vlády na uspořádání referenda o nezávislosti, začínají svůj postoj pomalu měnit. Tvrdí to skotský ministr ekonomiky Keith Brown, podle nějž podniky nyní považují vyhlášení nezávislosti za jednu z možných reakcí Skotska na výsledky referenda o vstoupení Velké Británie z Evropské unie.

„Zdá se, že něco se mění,“ řekl Brown na konferenci pořádané Svazem britského průmyslu. Velké firmy podle něj zahrnuly možnost osamostatnění Skotska do svých scénářů dalšího možného vývoje a zvažují, zda by to přineslo kýženou „jistotu, ačkoliv cesta k tomuto stavu by určitě byla nejistá“.

 

„Když jsme to (referendum o samostatnosti – pozn. red.) spolu s jinými možnostmi zvažovali naposledy, některé firmy byly vehementně proti,“ řekl Brown. To už ale neplatí, dodal.

 

Donedávna přitom i místní podnikatelé, kteří skotskou vládu podporovali během předloňského referenda, varovali kabinet v Edinburghu, aby svou reakci na referendum o brexitu neuspěchal.

 

 

Například jeden z největších skotských developerů Dan Mcdonald vládu vyzval, aby situaci „příliš nezjednodušovala“ a nevykreslovala nezávislost jako způsob, jak si po brexitu zajistit členství v EU. Šéf Institutu skotských ředitelů David Watt v červenci prohlásil, že diskutovat o referendu „je v tuto chvíli příliš velkým krokem“.

 

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová oznámila na stranické konferenci skotských nacionalistů, že během několika dní zveřejní k připomínkám návrh nového zákona o referendu o nezávislosti. První referendum o samostatnosti Skotka skončilo porážkou separatistů. Podle dnešního prohlášení Sturgeonové by k hlasování mělo dojít do konce roku 2020. 

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.