Skotské nacionalisty povzbudil volební úspěch, připouští nové referendum | E15.cz

Skotské nacionalisty povzbudil volební úspěch, připouští nové referendum

Skotsko by si mohlo hlasování o nezávislosti zopakovat už za několik let
Skotsko by si mohlo hlasování o nezávislosti zopakovat už za několik let
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skotští nacionalisté ve středu varovali britského premiéra Davida Camerona, že nemůže upřít Skotsku nové referendum o jeho samostatnosti, pokud Skotové budou pro referendum hlasovat ve volbách do skotského parlamentu. Tyto volby se mají konat v květnu 2016.

Skotové reagovali na nedělní prohlášení Camerona, který vyloučil, že by Skotové mohli v brzké budoucnosti uspořádat nové referendum o své nezávislosti. „Měli jsme referendum. Skotsko hlasovalo rozhodně pro setrvání ve Velké Británii,“ zdůraznil Cameron v televizní stanici Channel 4 News.

„Nemohu vnutit referendum proti vůli skotského lidu, ale ani Cameron nemůže zabránit referendu proti vůli skotského lidu,“ prohlásila ve středu šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová, jejíž strana dosáhla ve čtvrtečních parlamentních volbách v Británii historického úspěchu, když získala 56 z 59 křesel, které má Skotsko v Dolní sněmovně.

Předsedkyně SNP ve skotském parlamentu předeslala, že některá ze skotských politických stran může mít uspořádání nového referenda ve svém předvolebním programu. Přitom zdůraznila, že její strana je stále pro nezávislost Skotska. Zda bude už příští rok o referendum sama usilovat, ale neprozradila.

Skotové v referendu loni v září odmítli nezávislost poměrem 55 ku 45 procentům hlasů. I někteří skotští nacionalisté poté usoudili, že otázkou nezávislosti se bude zabývat až příští generace. Po nynějším volebním úspěchu však ožily spekulace o možnosti nového referenda, třeba v roce 2016 u příležitosti voleb skotského parlamentu.

Předpokládá se, že triumfální vítězství SNP povede k dalšímu tlaku na nezávislost Skotska zejména v případě, bude-li zpochybněno členství Británie v EU. Konzervativní premiér Cameron sliboval v kampani referendum o setrvání země v unii, pokud zůstane v čele vlády, což se mu ve volbách podařilo.

Radek Palata: Britské volby vyhrála kvalita

Tereza Zavadilová: Takové pěkné gesto

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video