Slováci se připojí k dani z finančních transakcí, Češi ne | E15.cz

Slováci se připojí k dani z finančních transakcí, Češi ne

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko se rozhodlo připojit k zemím, které chtějí v rámci takzvané posílené spolupráce části unijních států zavést daň z finančních transakcí. Česko podle ministra financí Miroslava Kalouska nebude takové možnosti bránit, sama se ale připojit nehodlá.

„Česká republika má jasnou pozici. Nechce a nebude blokovat posílenou spolupráci zemí, které se rozhodly k dani z finančních transakcí. Nicméně Česká republika sama v žádném případě tuto daň zavést nechce,“ uvedl Kalousek.

Iniciativu zavedení daně z finančních transakcí jasně odmítla Británie, proto se teď plánuje její uplatnění jen v části Evropské unie. Podle Kalouska se rozhodlo připojit už 11 zemí. „Dnes Slovensko oznámilo, že přistupuje,“ podotkl v Lucemburku Kalousek. „To znamená, že je dostatek zemí, které mohou onu posílenou spolupráci realizovat,“ dodal.

Kalousek dodal, že za předpokladu, že bude tato daň zavedena jen v některých státech, tyto země riskují, že se finanční transakce přesunou jinam. „Není to nic, co by ohrožovalo jednotný finanční trh,“ podotkl Kalousek. „Naopak v rámci jednotného finančního trhu ty země riskují, že se řada operací bude odehrávat jinde než u nich,“ dodal český ministr.

Kalousek připustil, že je možné, že některá budoucí vláda se k posílené spolupráci rozhodne přidat. On by v ní ale nechtěl být účasten.

Posílená spolupráce, o níž nyní v případě daně z finančních transakcí jde, je nástrojem umožňujícím devíti a více zemím EU pokročit ve spolupráci v oblastech, které některá země na celounijní úrovni blokuje.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.