Slováci zakázali ve školách sladkosti. Kvůli obezitě | E15.cz

Slováci zakázali ve školách sladkosti. Kvůli obezitě

Sladkosti, ilustrační foto
Sladkosti, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Rego Korosi CC BY-SA 2.0 Flickr

ČTK

Slovenský parlament zakázal prodej cukrovinek, slazených nápojů a jiných nezdravých potravin na školách. Opatření prosadili ve Sněmovně poslanci vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, kteří krok zdůvodnili snahou o omezení obezity. Předlohu už dříve kritizovali potravináři.

Po podpisu schválené novely školského zákona prezidentem si žáci od ledna příštího roku v škole nekoupí nejen cukrovinky a slazené či energetické nápoje, ale ani výrobky rychlého občerstvení, zmrzlinu, nanuky, potraviny s větším obsahem soli a až na výjimky ani sladké pekárenské výrobky. Z pultů školních bufetů tak zmizí značná část současné nabídky, což patrně ovlivní tržby jejich provozovatelů.

Zmiňovanou novelu zákona předložila místopředsedkyně parlamentu Renáta Zmajkovičová ze Směru-SD. „Cílem návrhu je zastavit dosavadní trend šíření obezity zejména u dětí školou povinných a u mládeže,“ zdůvodnila poslankyně svůj návrh. Při hlasování poslanci podpořili pozměňovací návrh, který zákaz prodeje vybraných produktů na školách ještě rozšířil na prakticky všechny slazené nápoje.

Obézní je každý sedmý

Z dřívějšího průzkumu vyplývá, že na Slovensku trpí nadváhou nebo obezitou zhruba každý sedmý žák ve věku 11 až 15 let. U dospělé populace je na Slovensku výskyt nadváhy ještě rozšířenější. Proti omezení nabídky školních bufetů se už dříve postavili potravináři, podle kterých by se zákaz vztahoval i na prodej celozrnného pečiva nebo loupáků. Potravinářská komora Slovenska tvrdila, že podobné restrikce schválené v Maďarsku nebo Rumunsku se minuly účinkem, protože prý stoupl prodej cukrovinek v okolí škol.

Také čeští odborníci v minulosti upozornili na širokou nabídku sladkostí v bufetech a v automatech na školách v České republice. Ministerstvo zdravotnictví zase vydalo seznam doporučených potravin a nápojů určených pro doplňkový prodej ve školních bufetech a v automatech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.