Slovenské volby: Kiska ve finiši čelí negativní kampani | e15.cz

Slovenské volby: Kiska ve finiši čelí negativní kampani

Prezidentský kandidát Andrej Kiska se setkal 10. března v Bratislavě s občany. Kiska se dlouhodobě v průzkumech preferencí umísťuje na druhé příčce za Robertem Ficem.
Prezidentský kandidát Andrej Kiska se setkal 10. března v Bratislavě s občany. Kiska se dlouhodobě v průzkumech preferencí umísťuje na druhé příčce za Robertem Ficem.
• 
ZDROJ: CTK
Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jednoznačnými favority sobotního prvního kola slovenských prezidentských voleb jsou premiér Robert Fico a občanský kandidát Andrej Kiska. O překvapení by se mohla postarat leda aktuální silná antikampaň proti Kiskovi. Z odlivu hlasů by pak patrně těžil někdo z dvojice Milan Kňažko a Radoslav Procházka.

Slováci budou už počtvrté vybírat hlavu státu v přímé volbě. Na výběr mají čtrnáct kandidátů, nynější prezident Ivan Gašparovič už znovu kandidovat nemůže. Jelikož je nepravděpodobné, že někdo z adeptů získá padesát procent hlasů, bude se zřejmě 29. března konat druhé kolo.

Nejvíce hlasů v sobotu patrně získá Fico. Rozdíl mezi ním a v cizině takřka neznámým Kiskou se přitom v aktuálním průzkumu snížil pod psychologickou hranici deset procent. Šetření ale ještě nezachytilo reakce na až statisíce letáků, které v posledních dnech Slovensko zaplavily. Adept označovaný za filantropa je podle nich napojený na scientology. „Kdyby se Kiska stal prezidentem, tato sekta by získala vliv na nejvyšší ústavní funkci v naší zemi,“ píše se v nich.

„Věděl jsem, že někteří kandidáti a jejich sponzoři proti mně použijí všechno, aby do druhého kola postoupil jiný kandidát než já a aby ve finále získal prezidentský úřad kandidát vládní strany,“ reagoval Kiska, který tvrdí, že je katolík. Kvůli letákům podal trestní oznámení, vypátrat autory však bude těžké. Při minulých volbách podobné letáky vinily Ivetu Radičovou z toho, že slíbila Maďarům autonomii.

Prezidentské volby na SlovenskuAutor:

Lichvářská minulost?

Na Kisku ale dopadá i jeho podnikatelská minulost. „Vydělal peníze lichvou na chudých lidech, v lichvě pokračuje v České republice,“ uvedl premiér v on-line debatě deníku Nový čas. Narážel tak na nedávný článek deníku Pravda o tom, že je Kiska spolumajitel nebankovní společnosti TGI Money, na kterou si několikrát posvítila Česká obchodní inspekce. Kandidát však podobnou kritiku odmítá a v televizní diskuzi podotkl, že Ficova vláda nezasáhla proti skutečným lichvářům.

Předpokládá se, že do volebních místností dorazí zhruba polovina voličů. Ať už Ficovi vyberou pro rozhodující klání kohokoli, je pravděpodobné, že získá podporu všech významných vyřazených uchazečů. Lídr Smeru naznačil, že se ani nepokusí získat někoho z nich na svoji stranu. „Pro mne by podpora nějakého kandidáta tak či tak vyzněla falešně, protože všichni vykřikují proti mně,“ řekl deníku Pravda.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery